Vodafone, Bir İlki Gerçekleştirdi: VoWiFi! Vodafone, Bir İlki Gerçekleştirdi: VoWiFi!
Vodafone, Türkiye’de WiFi üzerinden arama yapan (VoWiFi) ilk GSM operatörü ünvanını elde etti. İstanbul Küçükyalı’da bulunan Vodafone Dijital Operasyon Merkezi’nde Noter huzurunda yapılan testte firma,... Vodafone, Bir İlki Gerçekleştirdi: VoWiFi!

Vodafone, Türkiye’de WiFi üzerinden arama yapan (VoWiFi) ilk GSM operatörü ünvanını elde etti.

İstanbul Küçükyalı’da bulunan Vodafone Dijital Operasyon Merkezi’nde Noter huzurunda yapılan testte firma, ek bir uygulama olmadan WiFi üzerinden başarılı bir arama gerçekleştirdi. VoWiFi, WiFi özellikli ve SIM kart takılı herhangi bir telefon tarafından destekleniyor. Kullanıcıların ek uygulama ihtiyacını ortadan kaldıran sistem, IPSec güvenli bağlantı desteğine de sahip. Bu sayede veri güvenliği, operatörün güvencesi altında tutuluyor.

Gerçekleştirilen test sonrası Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknoloji Direktörü Ara Yıldızlı, şu açıklamalarda bulunmuş: “Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil mobil iletişim teknolojilerin hayata geçmesinde önemli bir rol üstleniyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 2G, 3G ve 4G hizmetini sunuyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz 900 LTE test ile Türkiye’de 900 MHz bandında 2G, 3G ve 4G testlerini gerçekleştiren ilk ve tek operatör olmuştuk. WiFi üzerinden arama teknolojisi, yeni nesil telefonların gelişimi doğrultusunda ivme kazanmış bir teknoloji. WiFi’ın mobil şebekeler ile entegrasyonu sayesinde, mobil şebekedeki Ses ve SMS servislerini artık WiFi altyapısı üzerinden almak mümkün hale geldi. WiFi üzerinden arama teknolojisinin, uyumlu terminaller ile birlikte yakın zamanda kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de ilk kez WiFi üzerinden arama yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vodafone’un global deneyimini Türkiye’ye taşıyarak dünya çapında en son teknolojileri abonelerimize sunmak amacıyla, teknoloji testlerini gerçekleştirmek konusunda öncülük etmeyi sürdüreceğiz.”

Vodafone’un son olarak piyasaya sunduğu fiyat/performans phableti’i Smart 4 Max hakkında ayrıntılı bilgi için şurayı tıklayabilir; tabletin kullanım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.