Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi
Mirror's Edge Catalyst ile yeniden yüksekliğin en uç noktasında koşma şansına erişiyoruz. Deneme şansına eriştiğimiz kapalı beta incelmesi içeride! Mirror’s Edge Catalyst Kapalı Beta İncelemesi

İlk oyunda ne kadar hızlı koştuğumuzu rüzgar sesinden ve ekranın kenarındaki rüzgar efektlerinden alıyorduk, herhangi bir can göstergemiz ise bulunmuyordu. Bu sefer bu göstergeler sol altta yerini almış. Hem ne kadar hızlı gittiğimizi görebiliyor hem de canımızı görebiliyoruz. Özellikle de yine ilk oyunda olduğu gibi doğru momentumu tutturabilir, kesintisiz bir akıcılıkta koşabiliyorsak karşımıza çıkan düşmanlarımızı da tek bir darbede yere serebiliyor, hatta bayıltabiliyoruz da.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160426140017

Peki ya motion sickness durumu nasıl diye soranlar var biliyorum. İlk oyunda olduğu gibi yine Catalyst’te de ekranın tam ortasında bir beyaz nokta var bu sayede motion sickness problemi engellenmiş durumda. Oyunu VR’da deneme şansım olmadı hatta sanıyorum ki beta VR desteği de sunmuyor ancak tam sürümde VR desteği gelirse denemek için sabırsızlanıyorum, bakalım orada bir motion sickness vs. yaşayacak mıyız. Ancak yükseklik korkusu olanlar için büyük sıkıntılar yaşatabilecek bir oyun olduğu kesin.

İlk oyundan hatırlayacağınız Runner Vision ikinci oyunda da karşımıza çıkıyor. Hatta geliştirilmiş şekilde çıkıyor desem daha doğru olacak. Koşarken bize nereden zıplayabileceğimizi, kayabileceğimizi, tutunabileceğimizi gösteren Runner Vision artık koşacağımız yönü de gösteriyor. Önünüzden giden kırmızı hattı izlediğiniz sürece, varmanız gereken noktaya kaybolmadan gidebiliyoruz. Ancak istersek ilk oyundaki gibi tamamen kapatma şansına da sahibiz ya da sadece anahtar noktalar (zıplanacak yer, açılacak kapı) gösterilsin diyebiliyoruz.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_Runner_vision

Grafikler konusunda aslında söylenecek çok fazla söz yok. Nasıl ilk oyunda ağzımız açık baktıysak o şehre yine aynı şekilde bakıyoruz. Oyundaki sinematik sahneler yine oyunun kendi motoru ile yapılmış ancak beta’dan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir durum var o da oynarken oyun frame atlamıyor inanılmaz akıcı çalışıyor ama sinematiklerde frame atlıyor olması. Onun dışında zaten bir problem ile karşılaşmadım.

Peki oyun neden eğlenceli diye soracak olursanız, cevabı aslında ortada, asla gökdelenlerin tepesinde sınırda koşmanın tadını yaşayamazsınız. Bu oyun bu şansı çok ama çok güzel şekilde bize sunuyor. Ayrıca ilk oyuna göre daha geniş bir içerik sunuyor, hem senaryo olarak daha ayakları yere basan bir oyun bizi bekliyor hem de açık dünyası ile bizi Glass şehrinde daha özgür kılıyor. Bir serbest koşucunun en çok ihtiyacı olan şey zaten özgürlük değil mi? Mirror’s Edge bu sefer o özgürlüğü bize vermeyi başarımış durumda.

Mirror’s Edge Catalyst 7 Haziran’da PC, Xbox One ve PS4 için gelecek.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.