Football Manager 2016 İncelemesi Football Manager 2016 İncelemesi
Futbolseverlerin vazgeçilmezi, sınav takvimlerinin ezeli düşmanı, rakipsiz futbol yönetim oyunu Football Manager'ın yeni oyunu sizin için inceledik! Football Manager 2016 İncelemesi

Futbolseverlerin vazgeçilmezi, sınav takvimlerinin ezeli düşmanı, rakipsiz futbol yönetim oyunu Football Manager, bizim de denediğimiz güzel bir beta döneminin ardından sonunda aramıza katıldı. Peki, betadan bu yana neler değişti? Eski oyunlara neler eklendi? Her zamanki gibi rakipsiz olmak, güncelleme havasında bir oyun mu getirdi, yoksa bu sefer gerçekten yeni bir oyun mu geldi? Tüm bu soruların cevapları ve çok daha fazlası bir alt paragrafta sizleri bekliyor! Kahvenizi kapın ve yeşil sahalara bir kez daha merhaba demeye hazırlanın!

Football Manager 2016 Beta İncelemesi

Football Manager 2016’yla birlikte ilk büyük yenilik menajerimizin görünüşünde yapılmış. Taç çizgisinin kahramanı olarak lanse edilen karakterimiz, artık kendine has bir giyim tarzına, “etkileyici” bir fiziğe ve “kaliteli” animasyonlara sahip. Gözlerinden kulaklarına, saçından sakalına kadarsa her detayı ayarlamak mümkün. En azından yapımcıların bize vaatleri bu yöndeydi ancak genelde olduğu gibi yine vaatler boş çıktı. Zira bahsedildiği gibi karakterimizi oluşturuyoruz oluşturmasına ama detay seçenekleri oldukça kısıtlı. Bütün yüz hatları için “Büyük, küçük ve normal” olarak 3 ayar belirlenmiş. Karakterin görsel kalitesiyse evlerden ırak. Her ne kadar FM 16 bir RPG olmasa da insan kendini “Madem eklediniz bari azıcık düzgün ekleseydiniz!” demekten alamıyor. Ancak yine de hemen moral bozmaya gerek yok. Karakterimizin sahada oldukça az kameralara yansıyacağını ve bu zamanlarda da pozisyonlara verdiği tepkilerle kalbimizi tekrar kazanabileceğini düşünecek olursak, bu sıkıntıyı kolaylıkla görmezden gelebiliriz.

fragtist_football_manager_16_İnceleme_1

Football Manager, temelde bir futbol takımı yönetmeyi vadeden tek çizgi bir oyun olsa da diğer oyun modlarıyla farklı tatları beraberinde getiriyor. Bunlara kısaca değinecek olursak, Football Manager, Touch ve Fantasy Draft olmak üzere 3 temel oyun çeşidimiz bulunuyor. Football Manager seçeneği, en ince ayrıntısına kadar kulübümüzün iplerini elimize almamızı sağlarken, yoğun detaylarda kaybolmak istemeyenler içinse, daha basit kontrollere ve hızlı oyun yapısına sahip olan Touch modumuz bulunuyor. Eski oyuncular Touch modunu klasik moddan hatırlayacaklardır ancak bu moddaki tek değişiklik isimden ibaret değil. Modern arayüzü ve basit yapısı dışında, Touch seçeneğinin bir diğer özelliği ise mobil cihazlarımızla senkronize olarak hareket edebilecek olması. Önümüzdeki günlerde erişime açılacak olan mobil Football Manager Touch oyunu sayesinde, aynı oyun kaydını 2 platformda da kullanabiliyor ve aralıksız olarak kariyerimize devam edebiliyoruz (Sanki yeteri kadar zaman ayırmıyormuşuz gibi!).

fragtist_football_manager_16_İnceleme_2

Bir diğer oyun modumuz olan Fantasy Draft ise dilersek arkadaşlar arası, dilersek 2-32 takımdan oluşan çevrimiçi turnuvalar düzenleyebileceğimiz, FM16’yla birlikte seriye eklenen yeni oyun seçeneği. Bu üçlüye ek olarak, yine son oyunla birlikte aramıza katılan, sıfırdan takım yaratma seçeneği bulunuyor. Touch bölümünden erişebileceğimiz bu özellik sayesinde dilediğimiz oyuncuları ve teknik adamları kulübümüze topluyor, istediğimiz ligde kupa için mücadele verebiliyoruz. Hatırlayacağınız üzere, öncelerde editör yardımıyla bu işlemi zaten gerçekleştirebiliyorduk. Bu sene, editöre ihtiyaç kalmadan takımımızı kurabiliyoruz ancak takım yaratırken önümüzde bazı engeller bulunuyor. Öncelikle bir takım yaratmak için başka bir takımı, tabiri caizse ortadan kaldırmamız gerekiyor. Yani anlayacağınız oluşturduğumuz takım bir diğerinin yerine geçiyor. Yeni takımımız, kaldırdığımız takımın mali değerine göre bir bütçe elde ediyor ve bu doğrultuda transferlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.Samet Elitok

Bol okuyan, bol yazan, müzikle yaşayan, bir garip oyuncu adam...