Giana Sisters: Dream Runners İncelemesi Giana Sisters: Dream Runners İncelemesi
Popüler platform oyunu serisinin yeni halkası Giana Sisters: Dream Runners bekleneni verebiliyor mu? Cevabı incelememizde! Giana Sisters: Dream Runners İncelemesi

Rakiplerinize karşı üstünluk kurmak için yarış alanında güçlendirmeler, mücevherler ve düşmanı şaşırtıp sizi öne geçirecek daha bir çok takviyeler bulunuyor. Bu en başta eğlenceli gibi gelse de bütün bu nesneler haritaya sıkış pıkış yerleştirildiği için eliniz ayağınız birbirine dolanıyor. Bu takviyelerin hepsini tek tuşla yönetemiyorsunuz, Space tuşuyla kendinizi bir yerden bir yere fırlatabilirken, Shift tuşuyla da hızlı koşu yapabiliyorsunuz. Ardından başka güçlendirmeler alıyorsunuz ve hangi tuşa basacaktım diye tüm tuşlara basarak klavyenin ömrünü tüketmeye başlıyorsunuz. Yarış sırasında bir anlığına rakiplerinizin gerisine düşmeniz yarışı kaybettiriyor. Haritalar döngüde olduğu için ve belli bir bitiş noktası olmadığı için oyun ekranının dışında kalıncaya kadar geride olan yarışçı, yarıştan eleniyor ve diğer üç yarışçıya ise yarışı önde tamamlamaları için 30 saniye veriliyor. Yani oyun hata yaptığınızda affetmiyor ve size güle güle diyor.

fragtist - giana sisters dream runners 4

Zaten karmakarışık olan bir oyunun işleri daha da zora sokması, ekrana anlamsız bağırmanıza neden olabilir. Oyun hızlı, hem de çok hızlı. Ben ne yaptım, hangi güçlendirmeleri aldım, kimseyi geçtim mi, ben neredeyim demeden her şey olup bitiyor. Bunda bir diğer etken de kamera açısı. Kamera tam bir rezalet. Sürekli dört karakteri aynı karede tutmaya çalıştığı için en öndeki oyuncu önünü pek de göremiyor bu yüzden de engellere takılıp geriye düşmesi kaçınılmaz hale geliyor. Buna ek olarak Giana kardeşler ufak tefek olduğu için onları takip etmek pek de kolay değil. Tüm bu curcunanın içine engeller, yokuşlar ve güçlendirmeler girince oyuna odaklanmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Görsel olarak az buçuk doyuruculuğu olsa da oyunun muhtemelen tek artı noktası müzikleri. Chris Hülsbeck’in yüksek tempolu elektronik müziklerinin yanı sıra İsveç metalinin efsanevi isimlerinden Machinae Supremacy bu oyun için fazla iyi. Oyuna biraz daha dayanmam bunlar sayesinde oldu. Oyunun genel ses efektleri pek başarılı değil, üzerlerinde fazla çalışılmamış gibi duruyor.

fragtist - giana sisters dream runners 3

Online tarafında hiç kimseye rastlayamadığım için, daha doğrusu sunucularda in cin top oynadığı için kimseye karşı oynama fırsatı yakalayamadım. Bu yüzden sadece botlara karşı oynadığımı belirteyim. Belki farklı kişilere karşı oynandığında oyun daha zevkli hale gelebilir ama bu oynanış tarzıyla o da biraz zor.

%10’luk indirimle 16 TL’ye satın alabileceğiniz ama maalesef 16 TL’ye değmeyen bu oyuna Steamden ulaşabilirsiniz.

Bu yarış oyunundan olabildiğince hızlı bir şekilde koşarak kaçmanızı önersem, çok mu acımasız olurum?
  • Canlı grafikler.
  • Müzikler.
  • Takviyeler, güçlendirmeler.
  • Kameranın dengesizliği.
  • Senaryonun olmaması.
  • Gereksiz yere çok hızlı ilerleyişe sahip olması.
  • Kısa yarış alanları.
  • Ekran dışında kalındığında yarıştan elenmek.


Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.