HTC Daydream Yerine Vive Focus VR Headset İle Geliyor HTC Daydream Yerine Vive Focus VR Headset İle Geliyor
HTC en iyi VR cihazını yapma mücadelesinde Oculus’u geride bırakmaya kararlı görünüyor. Şirket Salı günü, çalışmak için bilgisayara ya da telefona ihtiyaç duymayan yeni... HTC Daydream Yerine Vive Focus VR Headset İle Geliyor

HTC en iyi VR cihazını yapma mücadelesinde Oculus’u geride bırakmaya kararlı görünüyor. Şirket Salı günü, çalışmak için bilgisayara ya da telefona ihtiyaç duymayan yeni VR ürünü Vive Focus’u duyurdu. Oculus benzer bir ürünü 1 ay önce duyurmuştu.

HTC ürün hakkında fazla detay vermedi. Qualcomm’un Snapdragon835 çipini kullanan Vive Focus, Windows Mixed Reality headsetleri gibi pozisyon tespitini cihazın içinden sağlayacak ve böylece dışarda ek bir cihaz kullanımına gerek kalmayacak. Bu sebeple Vive Focus Oculus Go’dan ya da telefon ile birlikte çalışan ve sadece yüzünüzün baktığı yönü algılayan, sizin veya kontrol cihazının dış dünyaya göre pozisyonunu algılamayan Gear VR ve Daydream View gibi ürünlerden biraz daha pahalı olabilir. 

Kötü haber ise HTC bu ürünü sadece Çin pazarı için üretmeyi planlıyor. Diğer taraftan planladığı Daydream VR headset ürünün geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı. Bu durumda eğer Vive Focus Çin’de başarılı olursa tüm dünyada satışa çıkabilir.

Ürün HTC’nin Viveport yazılım mağazasını kullanacak. Viveport 2016’da SteamVR’ın PC’deki oyun uygulamaları odaklı yapısına ek olarak, HTC Vive için oyun dışı uygulamalar üretme odaklı olarak ortaya çıkmıştı. HTC, Vive Focus dışındaki diğer VR cihazlarının da Viveport uygulamalarını kullanmasını sağlayacak Vive Wave VR Open Platform araç setini de duyurdu. 12 Çin donanım üreticisi bu araç setini kullanmaya başladı bile.

HTC Vive Focus için henüz bir tarih ya da fiyat belirtmedi.

Mobilden çalışan sanal gerçeklik hiçbir zaman bilgisayardan çalışan HTC Vive ya da Oculus Rift gibi ürünler kadar güçlü olamayacak. Sorun şu ki çoğu kullanıcıda bilgisayar yerine telefon var. Vive Focus ve Oculus Go gibi harici sanal gerçeklik ürünleri telefon ya da PC gibi dış cihazlara ihtiyaç duymadan kullanıcılara sanal gerçeklik tecrübesini yaşatabilecek. Eğer fiyat ve performans iyi olursa bu ürünlerle sanal gerçeklik fazlasıyla yaygınlaşabilir.