A2DP Nedir? A2DP Nedir?
Bluetooth özellikli bir ürün ya da vihaz gördüğünüzde, “A2DP” ibaresi gözünüze çarpıyor olabilir. Her defasında da “Buna bir ara bakayım, neymiş?” diye düşünüp, daha sonra... A2DP Nedir?

Bluetooth özellikli bir ürün ya da vihaz gördüğünüzde, “A2DP” ibaresi gözünüze çarpıyor olabilir. Her defasında da “Buna bir ara bakayım, neymiş?” diye düşünüp, daha sonra bakmayı unutmuş olabilirsiniz (ben çok yaparım bunu da –Mert). O yüzden sizin için, lafı uzatmadan ”A2DP nedir?” sorusuna cevap arıyoruz birlikte. Hazır mısınız?

A2DP, İngilizce Advanced Audio Distribution Profile’ın (Gelişmiş Ses Dağıtım Profili) kısaltmasıdır. Bluetooth üzerinden ses aktarımı yapabilen herhangi bir cihazda gördüğünüz A2DP ibaresi, söz konusu cihazın kablosuz teknoloji üzerinden yüksek ses kalitesi ve stereo ses aktarabildiğini gösterir (mono kulaklıklarda da A2DP desteği, cihazınızdan audio streaming (podcast’ler, sesli kitaplar, müzik, GPS yönlendirmeleri vs.) yapabildiğinizin bir göstergesidir).

Kısacası kablosuz bir şekilde kaliteli sesin ve stereo’nun tadını çıkarmak istiyorsanız, A2DP destekli bir Bluetooth kulaklığa yönelmelisiniz (gerçi A2DP özelliği olmayan çiftli Bluetooth kulaklık isteseniz de bulamazsınız artık, o da ayrı bir mevzu). Aklınıza yalnızca müzik dinlemek de gelmesin; film veya dizi izlerken, ya da yukarıda da değindiğim üzere podcast’lerde, sesli kitaplarda ve GPS yönlendirmelerinde de A2DP desteğinin nimetlerinden faydalanmanız mümkün. Ancak şunu da unutmayın: A2DP‘den yararlanmak için, bağlanan iki cihazın da bu teknolojiye destek sunması gerekir. Yani A2DP desteklemeyen bir telefona, destekleyen bir kulaklık bağlayabilirsiniz belki; ancak bu durumda A2DP’den faydalanmayı unutun.

Son olarak A2DP’nin, Bluetooth 2.0 ile birlikte yaygınlaşmaya başladığını belirtelim.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.