DDoS Nedir? DDoS Nedir?
Bugünkü PSN ve Xbox Live’a yapılan saldırı haberini duymuşsunuzdur. İşte o bir DDoS saldırısıydı; o nedenle bugün “DDoS nedir?” sorusuna bir cevap verelim istedik.... DDoS Nedir?

Bugünkü PSN ve Xbox Live’a yapılan saldırı haberini duymuşsunuzdur. İşte o bir DDoS saldırısıydı; o nedenle bugün “DDoS nedir?” sorusuna bir cevap verelim istedik.

DDoS, İngilizce ”Distributed Denial of Service”in (Dağıtılmış Servis Engelleme) kısaltılmışıdır. Bu tür saldırılar, hedefteki sistemin erişilebilirliğini engellemek için yapılır. Bir DDoS saldırısı, hedefteki sistemin kaldırabileceğinden çok daha fazla anlık istek yollanmasıyla vuku bulur. Bu istekler farklı kaynaklar üzerinden yapılır ki, isimdeki “Distributed (Dağıtılmış)” kelimesi de buradan gelmektedir. Saldırının ardından, hedef sistem yükü kaldıramaz ve erişimde sıkıntılar çıkarmaya başlar.

Bunların haricinde DoS ve DDoS saldırıları, hedef sistemin zayıflıklarından da faydalanabilir. Fazla teknik bilgi gerektirmeden en yaygın siber saldırılardan biridir. Özellikle çevrimiçi hizmet veren kurumların korkulu rüyasıdır; DDoS saldırısı, bu tür şirketleri büyük zararlara uğratabilir.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.