Intranet Nedir? Intranet Nedir?
Yanlış bilinenin aksine intranet, “internet” kelimesinin yanlış yazılmış hâli değildir. Peki o zaman intranet nedir? Bizi ilgilendirir mi? “Intra”, İngilizce’de “internal”, yani “dâhili” anlamına... Intranet Nedir?

Yanlış bilinenin aksine intranet, “internet” kelimesinin yanlış yazılmış hâli değildir. Peki o zaman intranet nedir? Bizi ilgilendirir mi?

“Intra”, İngilizce’de “internal”, yani “dâhili” anlamına gelir. Bu da, intranet’in ne olduğunu aslında çok iyi anlatmaktadır (hani adı üstünde derler ya, o hesap). Kelimeyi direkt olarak Türkçe’ye çevirdiğimizde, karşımıza “dâhili ağ bağlantısı” anlamı çıkar. Çeşitli şirketlerin, üniversitelerin, organizasyonların ve güvenlik güçlerinin kullandığı, yerel ve geniş alan ağlarını birbirine bağlayan ve genelde TCP/IP tabanlı olan bir ağdır. Intranet için, tek bir şirketin/organizasyonun vs. faydalanabileceği özel, minyatür bir internet diyebiliriz aslında.

Intranet’in belge dağıtımı, şirket içi tele-konferans, iş gruplarının oluşturulması, firma içi internet yazılımlarının kullanılması ve tedarikçiler ile ilişkiler gibi ticari/profesyonel kullanım amaçları bulunur. Kısacası düz ev kullanıcısının umurunda dahi olmayacak bir özel ağdır intranet.

Biz normal internetimizi kullanmaya devam edelim…

fragtist-sozluk-intranet-nedir

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.