Qualcomm Snapdragon Smart Viewer Referans Tasarımını Tanıttı Qualcomm Snapdragon Smart Viewer Referans Tasarımını Tanıttı
Qualcomm, Augmented World Expo’da Snapdragon XR1 üzerinde geliştirilen yeni Qualcomm Snapdragon Smart Viewer referans tasarımını tanıttı. Qualcomm Snapdragon Smart Viewer Referans Tasarımını Tanıttı

Qualcomm artırılmış ve sanal gerçeklik fuarı Augmented World Expo’da, Snapdragon XR1 üzerinde geliştirilen yeni Qualcomm Snapdragon Smart Viewer referans tasarımını tanıttı.

Sanal gerçeklik form faktörü olarak tasarlanan Smart Viewer, GoerTek işbirliğiyle geliştirildi. Yeni akıllı görüntüleyici sayesinde orijinal cihaz ekipmanı üreticileri ve ekosistem ortaklarının artırılmış ve sanal gerçeklik görüntüleyicileri geliştirme süresi kısalacak.

Qualcomm XR Başkanı Hugo Swart, yeni tasarım için şunları söyledi: “Snapdragon akıllı görüntüleyici referans tasarımı XR1 işlem gücünden faydalanıyor. Böylece hem tüketicilerin hem de girişimlerin kapsamı geliştirilmiş içeriklere erişimine izin veriyor. Referans tasarımı iş yükü dağılımı yapıyor. Bu sayede kullanıcıların akıllı telefon ya da kişisel bilgisayarlarıyla bağlantı kurarak sunucu cihazın programlama gücünden yararlanıyor. Böylece göz takibi ve  6 Degrees of Freedom (6DoF) denetleyicileri gibi ek özellikler XR seviyelerini daha derin bir boyuta taşıyor.”

Yeni tasarımın sunduğu önemli özelliklerden bir diğeri ise hareket takibi. 2 adet 6DoF kamera sayesinde harici hareket sensörlerine olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. El, jest ve göz takibiyle sanal objelerle etkileşim çok daha kolaylaşıyor. Kullanıcıların sevdiği içerikleri sorunsuzca deneyimleyebilmesi için JDI ile geliştirilen gösterge paneli kullanıldı ve her göz için 2K çözünürlük ve 72 Hz yenileme hızı sunuldu. Smart Viewer, sunucuya USB-C ile bağlanma seçeneğinin yanı sıra bağımsız moddayken de kaliteli kullanıcı deneyimleri vaat ediyor. XR1’in heterojen programlama mimarisinden faydalanan ve Qualcomm Kryo işlemci, Qualcomm Adreno grafik işlemci, Qualcomm Hexagon dijital işaret işlemciden oluşan headset, Qualcomm Yapay Zeka sayesinde düşük güçteyken de basit oyunlar, video akışı ve üretkenlik uygulamalarında yüksek performans sunuyor.

Qualcomm ve Lenovo’dan Dünyanın İlk 5G Bilgisayarı!