Kategoriler

Battlefield Hardline Almalı mı Almamalı mı?

Geçen hafta Battlefield Hardline’ın betasına girdim ve saatlerce oynadım. Açıkçası daha önceki betada çok iyi izlenimlerim olmamıştı. Hatta tüm oyuncu kitlesinin yapımcı firmaya çılgınlar gibi yüklendiğini gözlemledim. Oyunu neredeyse hiç kimse sevmemişti.

Firmanın seride değişikliğine gitmek istemesi ve yepyeni bir oyun ortaya çıkarması tabii ki çok anlaşılır bir hareket. Ama bir yandan da son derece sadık bir Battlefield oyuncu kitlesinin yıllardır alıştığı bir oyun tarzı var. Haliyle Battlefield Hardline seride çok radikal bir değişiklik yapıyor ve her köklü değişiklikte olduğu gibi kitleyi keskin bir şekilde ikiye ayırdı. Büyük bir bölüm nefret etti, bir bölüm ise farklı buldu.

Benim oyun oynarken haliyle esas aldığım tek şey eğlencedir. Battlefield Hardline beni eğlendirdi mi sorusunun cevabı ise kesinlikle evet! Ama nereye kadar?

Tek kişilik senaryo

Öncelikle betada tek kişilik senaryo yoktu. Sonuçta verdiğimiz paranın dörtte birinin buna karşılık geleceği düşünülürse (evet oranı kafamdan attım) bu konuda önümüz sisli. Ne gelecek bilmiyoruz.

Netcode

Netcode olayı düzelmiş. Bu ne derseniz çok kabaca iki oyuncunun bağlantısında dolayı birbirini vuramaması diyebiliriz. Yani siz düşmanınızı ilk gören olsanız ve ateş edip vurdum görseniz de aslında vuramıyorsunuz ve haliyle adam dönüp sizi indiriyor. Çünkü aslında adam ateş ettiğiniz yerde değil. Bu özellikle iki oyuncunun aynı anda birbirini gördüğü ve ateş etmeye başladığı sahnelerde çok yaşanıyordu. Burada sorun yok ve bu ÇOK ÖNEMLİ bir gelişme.

Haritalar

Betada 3 harita vardı. Özellikle Dust Bowl sniperlar için bir cehennem. Bunun sebebi ise oyunun tam ortasında çıkan kum fırtınası. Bu fırtınada 3-5 metre öteniz dışında hiç bir şey görmüyorsunuz! Haliyle iş tam bir kaosa dönüşüyor. Diğer haritalar ise, Battlefield Hardline’ın hep benzetildiği BF4 ek paketi Close Quarters modunda. Küçük şehir haritaları. Burada ise mekanikler çok değişmiş. Özellikle bir çok bina yıkılamıyor veya ağır silahlardan beklenen zararı görmüyor. Bu ise oyun motorunun en büyük esprisinin tadını kaçırıyor. Yıkılamıyorsa Battlefield değildir.

Kablodan kaymaca

Oyuna eklenen çelik kablo hikayesi sayesinde binaların çatıları arasında dolaşabiliyorsunuz. Ayrıca yukarılara yine kanca atarak çıkıyorsunuz. Bu sayede iyi yer tutan oyuncular oyunda hakimiyeti ele geçirebiliyor. Fakat kancayı rakip takımda atabildiğinden uzun süre aynı yerde yatmak çok kolay olmuyor. Yani oyundaki aksiyon arttırılmış. Bu zaten oyunun en öne çıkan özelliklerinden birisi. Ha bu arada kancanın da vurularak ya da kesilerek kopartılabildiğini ekleyelim. Tutturursanız rakip takıma tarzancılık oynatabilirsiniz.

Modlar

Conquest, yani belli alanları elde tutmak, Heist, yani kasayı patlatıp para kaçırmak ve hızlı, eğlenceli ama bence kötü yapılmış Hotwire modları ise betada olan modlardı. Heist bence en keyiflisi. Takım oyunu oynayarak kasayı patlakttıktan sonra para dolu çantayı helikoptere kadar ulaştırmak ve tabii ki çantayı taşıyan adamı korumak bir soyguncu olarak çok eğlenceli.

Ama Hotwire’da deli gibi araba kullanıyorsunuz ve kuyruğu kopuk danalar gibi dolaşıyorsunuz. Burada haritanın küçük olması oyun alanını kısıtlıyor. Oyundaki sürüş mekaniklerine alışmak çok kolay ve araç sürmek çok keyifli. Araçlara bazukayla girmek, tuzak kurmak ve araç içinden ateş etmekte öyle. Ama aynı haritada deli gibi dönmek yerine uzun yolda takibe girmek şüphesiz daha keyifli olurdu. Bu mod çok oynanacak ama hakkının verildiğini söylemek zor.

1 2

Görüntülenmeler:
12
İlgili Kategoriler
Blog
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com