Kategoriler

Resident Evil Village, Yaratık Tasarımını Çaldığı İddiası

Resident Evil Village, bağımsız bir sanatçının tasarım konseptini çaldığı iddiasıyla sosyal medyayı salladı.

Richard Raaphorst’a göre, Resident Evil Village, bir yaratığın tasarım konseptini izni olmadan çaldı ve bunun için kendisine herhangi bir kredi verilmedi.

Hollandalı film yönetmeni, LinkedIn’den şu mesajı paylaştı:

“2013’te, Frankenstein’ın Ordusu adlı, çılgın canavarlarla dolu filmimi yönettim ve bu filmde kullandığım canavarlardan biri Resident Evil adlı oyunda tamamen izinsiz veya kredisiz olarak kullanılmış, kısacası kendi yaratık tasarımımı kullanmışlar.”

Richard Raaphorst, Children of The Moor, Higgs, Paris I’ll Kill You ve iddia edilen yaratık tasarımının çalındığı film olan Frankenstein’ın Ordusu gibi eserleriyle tanınan, uzun süredir sektörde olan, bağımsız bir film yönetmeni.

Resident Evil Village Nedir? Ne Değildir?

Resident Evil Village, Capcom tarafından geliştirilen bir hayatta kalma korku oyunudur. Resident Evil serisinin büyük bir bölümü ve 2017’de yayınlanan Resident Evil 7: Biohazard’ın devamı olan oyun, Chris Redfield ile kader bir karşılaşmanın ardından kendisini mutant yaratıklarla dolu bir köyde bulan Ethan Winters’ı konu alıyor. Village, serisi temel hayatta kalma korku unsurlarını korurken, oyun, öncekine kıyasla daha aksiyon odaklı bir oyun tarzını benimsiyor.

Resident Evil Village ayrıca çevrimiçi çok oyunculu mod içerir. Oyun, Haziran 2020’deki PlayStation 5 tanıtım etkinliğinde duyuruldu ve 7 Mayıs 2021’de Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X / S ve Stadia için yayınlandı. Oyun genel olarak olumlu eleştiriler aldı.

Resident Evil Village Oynanış

Resident Evil 7 gibi, Resident Evil Village de birinci şahıs bakış açısını kullanır. Keşfedilebilir bir Rumen köyünde yer almaktadır. Envanter yönetim sistemi, evrak çantası içeren Resident Evil 4’ünkine benzer. Oyuncular Duke adlı bir tüccardan silah ve eşya satın alabilirler. Oyun oynarken VPN’e ihtiyacın olabilir. Windows için en iyi VPN’leri kullanarak oynayın. Oyuncular ayrıca köydeki bazı hayvanları avlayıp Dük’ün yemeklerinde pişirebilirler, garnitür yemek oyuncunun blokaj sırasında aldığı hasarı azaltma gibi avantajlar elde etmesini sağlar. Oyuncular, önceki oyunda görülen kayıt cihazlarının yerini alan daktiloları bulup kullanarak oyun ilerlemesini manuel olarak kaydedebilirler.

Resident Evil Village, altı oyunculu çevrimiçi çok oyunculu bir oyun içerir.

Mercenaries Modu da Village’a geri dönüyor. Önceki Resident Evil girişleri gibi, arcade tarzı bir oyun modudur.

Resident Evil Village, Frankenstein’ın Ordusu’ndan yaratık tasarımı çaldı mı?

Resident Evil Village, bir dizi yeni ve oldukça benzersiz canavarlara sahip, ancak bunlardan biri bir filmden çalınmış olabilir. Resident Evil Village’ın en dikkat çekici patronlarından biri yarı insan, yarı uçak pervanesi olan bir yaratık ve görünüşe göre, 2013 yapımı Frankenstein’ın Ordusu filminin yönetmeni, Capcom’un oyunun aynı bölümündeki diğer karakterlerle birlikte onu bilerek çaldığını ve oyuna yerleştirdiğini iddia etti…

Resident Evil Village, Lady Dimitrescu gibi yaratıcı, iyi tasarlanmış canavarlarıyla tanınır. Çoğu zaman iğrenç ve azılı kötü yaratıklar inanılmaz derecede ikonik hale gelir ve hayatta kalma-korku türünde fazlaca kullanılır. Seri, Bay X, Nemesis, Testere Adamı ve daha pek çok kişinin beğenisini kazandı, ancak oyunun en son kreasyonlarından bazıları tamamen orijinal olmayabilir.

Bir kullanıcı gönderide “Bundan utanmaları gerek!” şeklinde yorum yaptı, diğeri Richard Raaphorst’a iyi bir avukat bulmasını tavsiye etti.

Tasarımın çalınıp çalınmadığı belirsiz olsa da, iki yaratık arasında çarpıcı benzerlikler var. Frankenstein’ın Ordusu‘nda bu karakter 2013 yılında ortaya çıkmık iken, Resident Evil Village’daki yaratık ise 2021’de ortaya çıkarıldı.

Frankenstein’ın Ordusu filminin yönetmeni Richard Raaphorst, Capcom’un diğer kreasyonlarla birlikte Pervane Kafası canavarıyla eserini çaldığını iddia etti. Bu karakterler, oyunun sonuna doğru Heisenberg’in fabrikasında bulunur ve ironik bir şekilde, Heisenberg konsepti, özellikle bir Frankenstein tarzını akıllara getirerek dikkat çeker. Resident Evil Village’daki Pervane Kafa’nın yanlışlıkla kendi silahlarını pervanesiyle kestiği için silahlarının olmaması gibi bazı farklılıklar olsa da Capcom’un 2013 filminden büyük bir ilham almış olması mümkün gibi görünüyor.

Resident Evil Village’daki bir Twitter kullanıcısı, bir kopyadan çok benzer bir fikir olduğunu düşünüyordu ve şunları söyledi:

“Bu gerçekten çalıntı olmaktan çok ‘benzer bir fikir’ gibi görünüyor.”

Richard’ın iddia ettiği gibi, CAPCOM’un tasarımdan ilham alıp almadığı yada açık bir şekilde intihal edip etmediği kesin değil.

Anlaşılır bir şekilde, Rapphorst oldukça üzgün. Resident Evil Village eleştirmenlerce beğenildi ve kednisi bu duruma uygun şekilde kredilendirilmediğini düşünüyor. Bu karakteri yaratanın yalnız bir sanatçı olup olmadığı veya filmi izledikten sonra karakteri kavramsallaştıran bir sanatçı ekibi olup olmadığı bilinmiyor. Bunun hukuki bir meseleye mi dönüşeceği ya da Rapphorst’un Japon devine karşı bir dava inşa etmek için yeterli ve sağlam güce sahip olup olmadığı da bilinmiyor.

Resident Evil Village, halk hikayesine benzer şekilde, kurt adamlar ve vampirler gibi efsanelere dayanmasına rağmen hala birçok orijinal karaktere sahip gibi görünüyor. Oyunun neredeyse tamamının eski filmlerdekilere çok benzeyen karakterlerle dolu olması kesinlikle ilginç. Yine de, karakterler Resident Evil 4’e saygı duyuyorlar. Capcom’daki tasarımcıların bu filmi kesinlikle izlediğini kanıtlamak zor olsa da, hikaye haberlerden daha fazla ilgi gördükçe Capcom’un nasıl tepki verdiğini görmek ilginç olacak.

Görüntülenmeler:
969
İlgili Kategoriler
Dosya Konusu
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com