Kategoriler

Hacker’ların Oyun Sektörüne Karşı Mücadelesi

Oyun sektörünün gelişmesiyle beraber oluşan hile sektörünün geldiği son noktaya, yasal savaşlara dair tüm detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Pokemon Go’nun popülerliği gün geçtikçe daha da azalmakta. Fakat şirketin PokeVision (Pokemon Go için pokemonların yerini gösteren site) ile olan yasal savaşı oyunun takipçilerinin hala takip ettiği bir konu. Bu savaş ayrıca günümüzde bir çok oyuna dair bulabileceğiniz “hack”lerin dolayısıyla “hacker”ların oyun sektörüne, oyun geliştiricilerine ve hatta hack geliştiricilerine olan etkilerini çok rahat gözlemleyebileceğimiz bir mücadele oldu.

fragtist-hack-oyun-camiasi

Teknolojinin gelişmesiyle, sadece oyunların değil bu tarz hilelerin de kulvarlarında ilerlemesine tüm oyun camiası şahit oldu. Eskinin hile kodları yerlerini çok daha gelişmiş botlara ve hacklere yerini bıraktı. Bu da bir sonuç olarak, oyun geliştiren firmaların kendilerini yasal olarak daha fazla korumaya almaya çalıştığı bir ortam doğurdu. Eski oyunların kullanıcı sözleşmelerine oranla sayfalarca uzayan yeni sözleşmeler, her kabul ediyoruma tıklanmasıyla yeni dünya oyun sektörünün temellerini oluşturmaya başladı.

Eskiden hile olarak nitelendirilen ve bizzat oyuncu deneyimiyle ortaya çıkan içerikler, bu gelişimlerle beraber biçim değiştirip walkthrough ismini aldı. Eski oyunların oynanışlarının manipülasyona kapalı olması ve daha tekdüze yapılarının bulunması sadece insan deneyiminin paylaşılmasıyla aşılabilen basit bir hile koruma duvarı oluşturuyordu. Günümüzde ise paylaşılan deneyim yerini botlara veya insanüstü yetenek bahşeden çeşitli kodlara bırakmış durumda. Bu botlar çoğunlukla oyunların yasal olarak korunan dosyaları veya oyun geliştiricilerinin API’lerini (application programming interface) temel aldığından ötürü oyunun kullanım şartlarının net ihlalleri anlamına geliyor.

Hack yaratarak maddi gelir elde etmeye çalışan kişilerin ise ayrıca dikkatli olması gerekiyor. Bu gelişen kullanım şartları ciddi yasal belgeler. Tek bir bot yazılımı bile kullanım şartlarındaki bir düzine geçerli maddeyi ihlal edebilir dolayısıyla kurduğunuz hack pazarınızı kapattırabilir.

fragtist-hack-oyun-camiasi-2

2013 yılında Blizzard’ın Ceiling Fan Software şirketine açtığı dava, Blizzard lehine sonuçlandı. World of Warcraft oyununda kullanıcıların insanüstü özelliklere sahip olmasını sağlayan programın yazılımcı şirketi Ceiling Fan Software, mahkeme sonucunda yazılımlarını geri çekmek zorunda bırakıldı. Örnek teşkil eden bu dava ile beraber bir çok yeni dava da yasal süreçte yerini aldı fakat sonuçları daha belli olmadı.

Peki bu yasal yükümlülüklerin artışıyla beraber gelen koruma duvarlarının ardına geçiş mümkün mü? Daha masum olarak nitelendirilebilecek hileler sunmak belki bu sorunun tek cevabı olabilir. Bu da bizi eski insan deneyimi modeline geri döndürüyor. Pokemon Go’yu geliştiren Niantic şirketi PokeVision’a karşı bir hamlede bulunmasına rağmen, benzeri bir içerik sunan Poke Radar sitesine dair bir adım atmış durumda değil. Bunun en büyük sebebi ise sitenin çalışma prensibinin görülen pokemonların raporlanması üstüne kurulması. Yani bir diğer deyişle insan deneyimi üstüne kurulması.

Sonuç olarak, tam anlamıyla masum hack, hile yoktur. Konuya dair yaklaşımınız ne olursa olsun, tam anlamıyla bir korunma elde etmeniz söz konusu değil, dolayısıyla eğer bir hile programı kullanıyorsanız dikkatli olun veya bir oyun geliştiricisiyseniz üstüne çalıştığınız eserinizi piyasaya sunmadan önce kesinlikle konu hakkında bilgili bir avukat ile görüşün.

Titanfall 2 İçin Senaryo Tanıtım Videosu Yayımladı!

Görüntülenmeler:
27
İlgili Kategoriler
Blog
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com