Kategoriler

Wildstar Maceram Nasıl Geçti?

Wildstar gibi bir MMORPG’ye dibine kadar sarıp en yüksek seviyeye kadar kasmak için önce o oyunun hayatta kalacağından emin olmam gerekiyor.

Çünkü ben bir MMO oyununa girdiğimde o dünyanın mümkün oldukça uzun süre hayatta kalmasını istiyorum. Bu yüzden (şu sıralar ara vermiş olsam da) hala World of Warcraft oynuyorum. Çünkü bu oyun neredeyse on yıldır hayatta ve en azından bir kaç yıl daha hayatta kalacağını biliyorum. Oyuna gömdüğüm zamanın ve emeklerin en azından bir yıl içerisinde yok olmayacağını biliyorum.

En sonunda yeni bir şey

F2P oyunlara da yukarıdaki nedenden dolayı çok prim vermem. Çünkü oyun benim için ciddi bir iştir. Ama Wildstar’ın özellikle de savaş mekaniklerini görünce ve oyuncuların kendi evine sahip olma özelliğinin de eklendiğini öğrenince (Blizzard duy bizi!) bu oyuna bir şans vermek istedim. Sonuçta kendi hesabımla az oynasam da başka bir arkadaşımın hesabıyla en üst seviyeyi gördüm. Wildstar’ın kesinlikle bir şansı hak ettiğini düşünüyorum.

Wildstar’ı neden oynamalısınız?

1- Çünkü oyunun savaş sistemi enfes!

Bir yetenek seçip kilitlendiğiniz düşmana vurmak ve daha sonra onu tekrar kullanmak için zamanının dolmasını beklemek yerine aksiyonun tam içerisine dalmak zorundasınız. Üstelik öyle Diablo’daki gibi tuş ezmece de yok. Her kullandığınız yeteneğin menzili ve vuracağı alan yerde çizgilerle belirleniyor. Sizde savaşırken bunları tutturup etkisi altında kaldıklarınızdan kaçıyorsunuz. Özellikle PvP’de ortalık çılgın bir aksiyona dönüyor. Öyle klavyenin başından falana kalkamazsınız, bot falan kullanmazsınız.

2- Oyundaki sınıflar klasik ama atmosfer bilimkurgu, fantazi ve vahşi batı öğelerini içiçe katmış. Yani en basit anlatımıyla uzaylı bir kovboy yada bir şövalye gibi takılabiliyorsunuz.

3- Path sistemi size oyundaki görevler dışında takip edeceğiniz yeni amaçlar veriyor. Ayrıca yetenek ağaçları oldukça geniş ve kullanacağınız yetenek setlerini istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz.

4- Görevler salak sebelek değil. Hepsi güzel düşünülmüş. Bir alanda göreve giderken birden bire karşınıza çıkan yan görevler yüzünden uzun süre ana göreve dönemeyebiliyorsunuz. Sonra bir bakmışsınız hoop o bölge bitmiş!

5- Oyuncu evi muhteşem! Dekorasyon tarafında yapabileceğiniz yüzlerce şey var! Kendi alanınızı seçip kafanıza göre takılabiliyorsunuz. Buranın hastası oldum.

6- Oyunun grafik tasarımı fena halde WoW’a benziyor. Çünkü bu oyunu yapanlar (Carbine) WoW’u yapan eski Blizzard çalışanlarının bir bölümü. Oyuna alışmak için güzel, sistemi zorlamaması açısından daha da güzel.

Aylık ödeme istiyor ama bu aylık ödeme oyuniçi parayla da yapılabiliyor. Bu enteresan bir düzen. Nasıl çalışacak hep beraber göreceğiz.

Wildstar’ı neden oynamamalısınız?

1- Oyunun hayatta kalacağından emin olmak gerek. Evet biliyorum, siz ve ben oynamazsak oyun gelir elde edemez ve batar ama ne yapayım benim de harcayacağım vakit asla geri gelmeyecek.

2- Görevler salak sebelek değil demiştim ama biraz daha geliştirilmeye, senaryoya daha da yedirilmeye ihtiyaç var.

3- BU TAMAMEN KİŞİSEL BİR YORUMDUR: Ben bilimkurgu oyunlarını çok sevmem. Fantastik oyunlar ortaçağdan esinlenir ama bilimkurgu genelde hiç olmamışı öngördüğünden bana biraz itici gelir.

Son olarak Türk guildi görmedim. Guild olmadan bir MMORPG oynanmaz. Ama bunların hiç birisi oyunu oynamamak için bir sebep değil tabiiki.

Özetle Wildstar’ı çok sevdim. Biraz zaman verip oyuncu sayısını yukarılarda görmeye devam edersem oynamaya başlayabilirim. Ama şu haliyle kendini biraz daha bana kanıtlaması gerek. Siz bu riske girip almak isterseniz parasını hak ettiğini kesinlikle söyleyebilirim.

Görüntülenmeler:
21
İlgili Kategoriler
Blog
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com