Kategoriler

MSI GT70 20D İncelemesi

MSI’ın oyuncu notebooklarına daha önce de bu sayfalarda yer verdik. Bugün test masamıza konuk olan model ise MSI’ın Intel’in yeni nesil platformunu barındıran MSI GT70-2OD modeli.

Henüz satışa sunulmadan doğrudan test merkezimize gelen ürün Intel’in 4. nesil işlemcisi Intel Core i7 4930MX kullanıyor. Bu işlemcinin sıradan bir Core i7 olmadığını belirtmekte fayda var. Zira Intel’den doğrudan satın almaya kalktığınızda bile sırf bu işlemcinin fiyatı 1096$. 4 çekidekli işlemcinin yüksek fiyatın en önemli sebebi ise normal bir Core i7 ile karşılaştırdığınızda hem önbelleğinin 8 MB olması hem de çarpan kilidinin olmaması. Aşağıdaki tabloda piyasada sıklıkla kullanılan işlemcilerle arasındaki farkı görebilirsiniz.

MSI GT70 tablo 1

Açıkçası bu işlemci, en üst seviye bir oyun notebooku için bile fazla. Fakat GT70 oyuncu bilgisayarları olduğu için sadece oyun için kullanılacak diye bir şart da yok. Bu işlem gücünü bir AutoCAD projesi, Full HD video düzenleme veya 3D rendering gibi profesyonel uygulamalarda da rahatça kullanabilirsiniz. BIOS?la aranız iyiyse ve overclocktan da anlıyorsanız çarpanı açık olan bu işlemci videolarınızı çok daha çabuk bir şekilde dönüştürmeye veya 3D rendering alırken çok daha kısa sürede işlemi bitirmenizi sağlayacaktır.

İşlemciden sonraki en önemli bileşen ise tabii ki ekran kartı. MSI GT70 2OD sahip olduğu 4GB GDDR5 hafızalı GeForce GTX 780M ile mevcut mobil ekran kartlarındaki tepe noktaya erişmiş durumda. Bu ekran kartı ham gücün yanı sıra GPU Boost özelliği ile oyunda akıcılığı sağlamak amacıyla FPS düştüğünde ekran kartı frekansını artırıyor. Benchmarklara ise daha sonra bakacağız. Bunun haricinde GeForce GTX 780M ile beraber NVIDIA Optimus teknolojisinin geldiğini de unutmamak gerekiyor. Bu teknoloji sayesinde oyun gibi grafik kartını kullanmayan uygulamalarda ekran kartı devre dışı bırakılıp yerine Intel işlemcinin içindeki dahili ekran kartı aktive ediliyor. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak notebookun pil ömrü uzuyor.

MSI GT70 tablo 2

Toplam 4 adet hafıza yuvasına sahip GT70 2OD bu yuvaların ikisini kullanıyor. 16 GB hafızayı 16 GB daha ekleyerek 32 GB’a çıkarmanız mümkün. Bu boyuta eriştikten sonra 1600 MHz’de çalışan bu hafızaları RAMDISK uygulaması kullanarak çok daha faydalı bir sekilde de kullanabilirsiniz.
Depolama olarak ise MSI yine bir ilke imza atıyor. Firmanın SuperRAD 2 olarak adlandırdığı SSD konfigürasyonu aslen 3 adet miniSATA SSD’den oluşmuş bir RAID 0 konfigürasyonu.

MSI GT70 tablo 3

1 2

Görüntülenmeler:
17
İlgili etiketler:
· · · ·
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Donanım İnceleme · Notebook