Kategoriler

Ultrabook’ta oyun oynanabilir mi? [Güncellendi]

Bir ultrabook’ta oyun oynamayı düşünmek gerçekçi görünmeye bilir ama aslında bu doğru değildir. İnce ve hafif yapılarına rağmen aslında bir çok ultrabook oyun oynatabilecek güce sahiptir. Sakın unutmayın, biz sıkı oyuncular yıllarca “Casual” diye tabir edilen günlük oyunları aşağılayıp onları pek oyun grubuna sokmadık. Ama bugün çoğumuz Candy Crush, Field Runners yada Temple Run gibi hafif oyunların başında saatlerimizi geçiriyoruz.

Şimdide, yıllardır kaslı ve büyük makinelerde oyun oynamaya alıştığımız için aynı ön yargıyı ultrabook’lara karşı gösteriyoruz.

Oysa Ivy Bridge ve Haswell platformuyla beraber ultrabook’lar da bir çok eğlenceli oyunu çalıştırabiliyor. Tamam, Intel 4000 HD grafik işlemcisi Arnold Schwarzenneger’in gençliğine benzemiyor ama kum torbasına tüy siklette sağlam yumruklar atabilecek güce de sahip. Yani gene de can yakabiliyor. Bu yılın en iyi oyunlarını yüksek çözünülürlükte oynayamasanız da Indie oyunları ve eski oyunları kabul edilebilir grafiklerle oynayabiliyorsunuz. Daha da güzeli, dokunmatik ekranlı ultrabook’lar sayesinde bazı oyunlarda hız avantajı bile yaşayabiliyorsunuz.

Peki yeni bir ultrabook aldığınızda hangi oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz?

Öncelikle aklınıza gelebilecek tüm İndie oyunları oynayabilirsiniz. Don’t Starve, Limbo, Defense Grid gibi A sınıfı oyunlar ultrabook’unuzda kolayca çalışacaktır. Bunun yanısıra

Angry Birds,

Risk,

Battleship

gibi günlük oyunlar zaten bir sorun çıkartmayacaktır. Özellikle günlük oyunlar tablet ve cep telefonu gibi donanımlar için de üretildiğinden dokunmatik ekranlı bir ultrabook kullanmak bu oyunlarda büyük avantaj sağlayacaktır.

Biraz daha eski fakat çok iyi oyunlar ultrabook’larda keyifle oynanabiliyor. Mesela Civilization V! DX9 modunda, neredeyse tüm detayları açarak oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Warhammer dünyasını konu alan Dawn of War II serisi orta ayarlarda 20-30 FPS aralığında oynanabiliyor! XCOM: Enemy Unknown da gene aynı ayarda oynanabilen bir oyun. Yani ultrabook’lar aslında gündemin çok da gerisinde değil. World of Warcraft gibi online oynanabilen oyunlar da ise ayarları minimuma indirmeden 30 FPS civarını tutturabiliyorsunuz. Tabii ki kalabalık alanlarda işler biraz karışabiliyor ama ayarları iyice indirerek oyunu oynayabilir. En basitinden maden yada bitki toplayabilirsiniz. İş yerinde patrona çaktırmayın, o sizi ultrabook’da oyun oynanamadığı için çalışıyor bilsin. Eğer seriyi seviyorsanız Jagged Alliance Online’ı da herhangi bir ultrabook’ta keyifle oynayabildiğinizi belirteyim. Bu videoyu Dirt: Showdown oyunundan ASUS S400 CA’yı kullanarak aldık.

FPS oyunlarına gelince: Call of Duty: Black Ops 2, düşük ayarlarda, 800 x 600 çözünülürlükte oynanabiliyor. İnanmazsanız aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

1 2