Kategoriler

Bioshock Infinite’in Sonu ve Gizemleri

Oyunu bitirdiniz ve kafanız mı karıştı? Bol spoiler içeren makalemizde Bioshock Infinite’in gizemlerini tartışıyoruz!

DİKKAT! BU MAKALE OYUNUN SONU HAKKINDA AĞIR SPOILER İÇERMEKTEDİR! OYUNU HENÜZ BİTİRMEDİYSENİZ DEVAM ETMEMENİZİ TAVSİYE EDERİZ!

BioShock Infinite’in Sonu Hakkında Bildiklerimiz

Evet, buradan itibaren spoiler bölgesindeyiz ve atış serbest! Bioshock Infinite’in yüzeyini kazıdıkça ortaya çıkan detaylar bu yazıyı hazırladığımız sırada hala bizi bile şaşırtmakta. O yüzden sürekli yeni detaylar keşfedilirken bu yazının her şeyi tam olarak kapsaması haliyle mümkün değil. Ama yine de en çok kafa kurcalayan, en tutarlı teorilere değinmeden geçmeyeceğiz. Öncelikle oyunu ilk bitirdiğiniz anda kafanızı kurcalayabilecek daha acil bazı sorulara yanıt verelim, ondan sonraki kısımlarda daha derin detaylara gireceğiz:

Oyunun dünyası Sonsuz Evrenler teması üzerine kuruludur. Buna göre, oyun hikayesinde verilen her kararda, yapılan her davranışta olasılıkları içeren gerçeklikler dallanıp budaklanmakta ve alternatif bir evren oluşmaktadır. Her evrende devamlı oluşan kırılmalar yüzünden de sayılamayacak miktarda alternatif gerçeklik meydana gelmiştir.

booker-dewitt_resize

Booker DeWitt, 16 yaşında 7. Süvari Alayı’nın bir parçası olarak Amerikan orudusu adına Wounded Knee savaşında savaşarak, bu savaşta yaptıklarından dolayı (özellikle de düşmanlarından ganimet toplama huyu yüzünden) “Beyaz Kızılderili” olarak anılmaya başlar. Savaşta yaptıklarından dolayı vicdanı azabı duymaya başlayan DeWitt, bir gölde yapılan vaftiz törenine katılır. Yepyeni bir adam olarak tekrardan doğma fırsatına erişen DeWitt’in seçimi, alternatif evrenler arasındaki en önemli kırılma noktasını teşkil eder.

Bu kırılma noktasından çıkan iki önemli gerçeklik mevcut: Vaftizi kabul eden DeWitt, Zachary Comstock adını alarak, inançlı bir adam silüetiyle yeniden doğar. Yeni bulduğu inancı kendini şekillendirmede kullanan Comstock, çok geçmeden Amerikan hükümeti üzerinde bile ağırlığı olan bir güç haline gelir.

Bizim oyunda oynadığımız Booker ise, son anda vaftizden vazgeçer ve hayatına günahlarının ağırlığıyla devam etmeye karar verir.Vaftizi kabul etmeyen Booker, 18 yaşındayken evlenir ve hemen ardında da karısı hamile kalır. Ancak karısının çocuğun doğumu sırasında ölmesi, zaten günahlarının yüküyle yaşamaya çalışan Booker’ı depresyonun pençesine düşürerek alkol ve kumar bağımlılığına iter. Çareyi Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı’na katılmakta arayan Booker, davalarda kullandığı aşırı yöntemler yüzünden kısa bir süre sonra ajanstan atılır ve kendi özel dedektif bürosunu kurar. Ancak alkol ve kumar bağımlılığı gittikçe büyüdüğü için borçlu olmanın hiç de akıllıca olmayacağı kişilere karşı borçlanır.

Bu sırada Comstock’un evreninde dahi bir fizikçi olan Rosalind Lutece, alternatif evrenlerin varlığını keşfeder ve kendisinin diğer evrendeki alternatif hali olan Robert’la (genetik olarak ikisi arasında tek bir farklılık vardır: Rosalind kadın, Robert ise erkektir) ikisinin de aynı atomların hareketlerini manipüle etme deneyini yaptığı sırada iletişim kurmayı başarır. “İkizi” olarak adlettiği Robert’la tanışmak için fazlasıyla hevesli olan Rosalind, bu başarısını Comstock’a rapor ettiğindeyse Comstock tarafından bu diğer evrene giriş yapmalarını sağlayacak “yırtıklar” açmanın yolunu bulması emredilir.

DeWitt-Comstock_resize

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Görüntülenmeler:
641
İlgili Kategoriler
Dosya Konusu
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com