Kategoriler

REHBER: Bellek Testi için Kullanılabilecek Uygulamalar

Bilgisayarımız mavi ekran veriyorsa, bunun milyonlarca (evet biraz abartmış olabilirim) sebebi olabilir. Yazılımsaldır, donanımsaldır, ondandır, bundandır… Mavi ekran koduyla, deneme yanılmayla vesaire çözmeye çalışırız.

Mavi ekrana sebebiyet veren donanımsal parçanın bellek (yani RAM) olması, sıkça görülen bir durumdur. Peki sorunun belleğimiz olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bundan nasıl emin olabileceğiz?

Bu haftaki ufak rehberimizde, bu konuyu ele alalım dedik. Aşağıda, bellek testi için kullanabileceğiniz 3 (hatta Memtest86+’la birlikte 4) adet bedava bellek test yazılımı mevcut.

MemTest86
Bedava, kullanımı kolay ve başarılı bir bellek testi programı MemTest86.

Yapmanız gereken şey, MemTest86’nın sitesinden ISO dosyasını indirmek ve bu dosyayı bir CD’ye ya da USB belleğe yazmak. Daha sonrasında bilgisayarı CD ya da USB bellekten boot edebilir ve yazılımın testini başlatabilirsiniz.

Paralı versiyonu da bulunan MemTest86’nın bedava sürümü, düz ev kullanıcısı için oldukça yeterli, belirtelim. Bunun haricinde MemTest86 herhangi bir hata verdiğinde ya da belleklerde sorun bulunduğunda, MemTest86+‘ı da kullanabilirsiniz. Ancak daha doğru sonuçlar verdiği bilindiğinden, ilk olarak MemTest86’yı kullanmanızı öneririz.

MemTest86’yı şuradan indirebilirsiniz arkadaşlar.

fragtist-corsair-vengeance

1 2

Görüntülenmeler:
99
İlgili Kategoriler
Bellek · Donanım · Dosya Konusu · RAM · Rehber
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com