MEB ve TESFED’den Önemli İşbirliği! MEB ve TESFED’den Önemli İşbirliği!
Milli Eğitim Bakanlığı ve TESFED arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde lise düzeyinde öğrencilere çeşitli çalışmalar yapılacak. MEB ve TESFED’den Önemli İşbirliği!

Milli Eğitim Bakanlığı ve TESFED arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde lise düzeyinde öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak amacıyla ulusal ve uluslararası espor turnuvaları başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) arasında, öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirmek, teknolojinin zararlarından sportif ve pedagojik yaklaşımlarla uzak tutmak ve akademik olarak geliştirmek amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.

TESFED’den yapılan açıklamaya göre protokol, ulusal ve uluslararası espor turnuvaları düzenlemek, broşür, kitapçık, tanıtım filmi benzeri materyaller hazırlamak dahil çeşitli çalışmalar yapılmasını öngörüyor.

Turnuva platformu olarak tercih edilecek oyunları belirlemek amacıyla bir Teknik Kurul oluşturulacak.

NBA 2K Ligi Avrupa’da İlk Eleme Etkinliğini Düzenliyor

Bilinçlendime yapılacak

Protokol, ortaöğretim öğrencilerine 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, öğrencileri uygun mecra, platform ve içeriklerle buluşturmak, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirmek, teknolojinin zararlarından sportif ve pedagojik yaklaşımlarla uzak tutmak ve akademik olarak geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalara ilişkin usül ve esasları kapsıyor.

Geleceğin meslekleri

Söz konusu protokol,  öğrencilerin espor aktiviteleri aracılığıyla sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yetkinlikler edinmesi, espor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi amacı taşıyor.

Protokol ile ayrıca öğrencilerin espor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması amaçlanıyor. Espor kültürünün yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirilmesi kariyer planlamalarına yardımcı olunması hedefleniyor.

Türkiye’de 1 milyon genç espor ile ilgileniyor

TESFED rakamlarına göre, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde liseli genç espor ile ilgileniyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor gibi önde gelen spor kulüplerinin espor takımları bulunuyor.

PUBG Global Championship Finallerinin Kazananı Gen.G Oldu!