Kategoriler

A4Tech X7-760h [İnceleme]

A4Tech X7 serisi, gerek uygun fiyatı gerekse yüksek performansıyla birçok oyuncunun ilk tercihi durumunda. Bugünse karşımızda serinin başarılı temsilcilerinden xl-760h var. Hoş geldiniz efendim (Televizyon programı?).

Çoğu fare gibi sağ ele göre tasarlanmış bir fare xl-760h. Orta parmağın diğerlerinden uzun olduğunu da hesaba katan A4Tech, farenin sağ tuşunu diğerine göre biraz daha uzatmış, bu sayedeyse parmağınız farenin dışına taşmıyor ve daha rahat bir kullanım imkanı sunuyor. Pürüzsüz ve biraz kaygan, ancak eli terletmeyen bir kaplamaya sahip olan 760h, üzerindeki “mavi maske” deseniyle de ilgi çekiyor (E her şey performans değil, fareler de güzel görünebilir!).

Fragtist_X7Mouse (4)

400 ile 3600 arası ayarlanabilir DPI’a sahip olan 760h, her kullanıcıya uygun bir hız vaat ediyor. Tekerleğin hemen arkasında bulunan küçük bir tuş sayesinde, 400, 800, 1200, 1600, 2000 ve 3600 DPI olmak üzere 6 kademeli hız değişimi yapabiliyorsunuz. Hız değişimi yaparken işi biraz daha kolaylaştırmak isteyen A4Tech, küçük tuşumuza LED göstergesi de eklemeyi ihmal etmemiş. Her kademeye özel atanan renkler, aradığınız hızı daha rahat bulmanızı sağlıyor, bu sayede “1, 2, 3, hah 4’te 1600 vardı! E ama niye yavaş bu?? gibi tepkiler vermiyorsunuz :). Bunun yanında faremiz, 125, 250, 500 ve 1000 Hz arası ayarlanabilir raporlama hızı ve 3ms kadar inebilen tuş tepki süresi ile de beğenimizi kazanıyor. Bir fare için hız her zaman iyidir!

Fragtist_X7Mouse (1)

Elinizi yormayacak bir ağırlığa sahip olan faremiz, 1.8m’lik bir kablo uzunluğuna sahip. Masaüstü için gayet yeterli olan bu uzunluk, dizüstü kullanıcıları için tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu sorunuysa kabloyu birazcık katlayıp bağlayarak çözebiliyorsunuz. Sıradan farelerden farklı olaraksa toplamda 7 tuş ve 1 tekerlek sunan xl-760h sayesinde, rakiplerinizden bir tık öne geçiyorsunuz diyebiliriz. Ekstra tuşlara oyun içi sıradan görev atamaları yapabildiğiniz gibi, Oscar yazılımıyla makro programlama da yapabilirsiniz. Peki, nedir bu Oscar? (Kendisi hayatımda gördüğüm en karışık fare yazılımıdır. Eğer ileri seviye bir kullanıcı değilseniz öğreninceye kadar canınıza okur-Burak Akmenek)

A4Tech’in faremizle birlikte sunduğu bir yazılım olan Oscar sayesinde, tuşlara (Sol tuş ve DPI değiştirme tuşu hariç olmak üzere), tuş kombinasyonları atayabiliyorsunuz (1 cümlede tam 4 sefer tuş dedim, tebrik ediyorum kendimi!). Bunun en iyi örneğini ise Counter Strike’ta görebiliyoruz. Mesela her oyun başında b-1-2, b-3-1, b-4-2 yaparak silahlarınızı alıyorsunuz diyelim, haliyle uzun sürüyor 9 tuşa basmak. Bunun yerine oyuna girmeden önce programımızı açıyor, tüm bunları 1 tuşa atıyor ve faremize indiriyoruz, her şey bu kadar basit! Bu ayarları faremizde saklayabilelim diyeyse 64K’lık bir hafıza veriliyor bize. Yeterde artar bile!

Oscar’ın tek özelliğiyse macro değil tabi ki. Programımız sayesinde fare raporlama hızını değiştirebiliyor, tekerleğimizi 4 yönlü kullanabiliyor, hatta Anti-Vibrate özelliğini aktif edebiliyoruz. Anti-Vibrate? Evet, Oscar’dan sonra yeni bir tanımımız daha var! Anti-titreşim olarak da tanımlayabileceğimiz bu özellik sayesinde, fareyi hızlı hareket ettirmemiz ve kaldırıp indirmemiz sonucu oluşan imleç titreşimleri yok oluyor. Bu özellikse faremizin altında bulunan ufak bir buton ile sağlanmış. Arada bir bu butondan gelen tık tık sesleri dışında gayet güzel bir özellik.

Fragtist_X7Mouse (2)

Gelelim kutu içeriğine! Uygun fiyata satın aldığımız lazer oyuncu faremiz, süslü bir kutunun yanında bir kullanım kılavuzu, Oscar yazılımının mini CD’si ve 5 set yedek ayak ile birlikte geliyor. X7 serisinin neredeyse tamamı için geçerli olan bu kullanım kılavuzu, türdeşlerinin aksine ‘Aman şunu yapmayın, bunu yapmayın, bozarsınız!’ demiyor ve ürün hakkında detaylı bilginin yanında, en sık kullanılan macro programlama örneklerini içeriyor. Bu sayede macro programlamayı bilmiyorsanız bile, sadece kılavuzdakileri yazarak işinizi halledebiliyorsunuz.

Velhasıl kelam, 760h tüm bu özellikleriyle, uygun fiyata kaliteli bir oyuncu faresi arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu fiyata lazer olması da cabası! Eğer bir oyuncu faresine ihtiyacınız var ama çok da para vermek istemiyorsanız bu fiyat/performans canavarını kaçırmayın, pişman olursunuz. Bizden söylemesi. Şimdiden iyi eğlenceler!

Görüntülenmeler:
32
İlgili etiketler:
· · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Ekipman · Fare
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com