Asus ROG Sica Oyuncu Faresi İncelemesi Asus ROG Sica Oyuncu Faresi İncelemesi
Asus, farklı ürünlerle kapımızı çalmaya devam ediyor. Bu seferki Asus’umuz da, Sica isminde bir oyuncu faresi. Bakalım Sica’nın performansı, ergonomisi özellikleri ne alemde? Öncelikle... Asus ROG Sica Oyuncu Faresi İncelemesi

Asus, farklı ürünlerle kapımızı çalmaya devam ediyor. Bu seferki Asus’umuz da, Sica isminde bir oyuncu faresi. Bakalım Sica’nın performansı, ergonomisi özellikleri ne alemde?

Öncelikle farenin tasarım amacı ve hedef kitlesinden bahsedeyim. Bu bir MOBA faresi arkadaşlar ve ona göre tasarlanmış; o nedenle incelemede, bu fareyi ister istemez Logitech G302‘yle karşılaştıracağım. Hatırlayacağınız üzere o da bir MOBA faresiydi ve kendisinden oldukça memnun kalmıştık. Bakalım hangisi şampiyon olacak? (:

İşin şakası tabi bu, şimpiyon falan yok. Yalnızca ikisinin de artılarından, eksilerinden bahsedeceğim ve sonucu size bırakacağım. Sonuçta bu fareleri siz alıp kullanacaksınız, son kararı siz vereceksiniz. Biz ne desek boş bir yerden sonra

O zaman ben daha konuşmayayım… Tasarım, kullanıcı deneyimi ve farenin teknik özellikleri konuşsun. Buyursunlar efendim.

asus-rog-sica-inceleme-fragtist-3

TASARIM
Evet, gelelim tasarıma şimdi. Plastik kabloya sahip olan fare, küçük elli kullanıcılara ve pençe tutuşuna daha uygun bir tasarımla geliyor. Çıkıntılı sırt kısmında yanıp sönen kırmızı ROG logosu, bizlere bir önceki incelediğimiz Asus faresi olan Gladius‘u hatırlattı desek yeridir. Zaten malzemesi, rengi, iki yanındaki Maya tasarım ayrıntısı ve verdiği genel hissiyatla birlikte bu fare, Gladius’tan epey iz taşıyor.

Ancak elbette ki farklılıkları var. Örneğin bu fare üzerinde, ekstra hiçbir tuş bulunmuyor. Bu durum, özellikle internet sayfalarında ileri gitmek/geri gelmek için sürekli baş parmağını kullanan bendenizi pek memnun etti diyemeyeceğim. Sade, şık vs. eyvallah ama, artık neredeyse tüm farelerde olan bu ekstra tuşlara yer verilmemesi pek olmamış. Eh, yapacak bir şey yok. Ama hemen enseyi de karartmamak lazım. Bunun bir artısı da var sonuçta: Bu fare, uzun zamandır gördüğüm ilk tam simetrik fare. Sol elli kullanıcılar, sırf bu nedenden ötürü bile Sica’yı tercih edebilirler.

Malzeme kalitesi üst seviye olan fare, iki yanında uzanan kırmızı şeritlerle de göz dolduruyor. Tasarım açısından tek sıkıntısı, Republic of Gamers logosu etrafının ışıktan iyi derecede yalıtılmamış olması. Geceleri o kısmın arkasında parıldayan kırmızı ışığı görmek pek hoş olmuyor. Sanki biraz daha özenilebilirmiş (ya da siz beni dinlemeyin, benim obsesifliğim. Bu konudan şikâyet eden başka kimseyi görmedim çünkü. -Mert). Onun haricinde tasarım hakkında söyleyeceğim daha fazla şey yok aslında. Zaten yeterince yalın ve sade bir fare; göze oldukça iyi göründüğünü de söyleyebilirim.

Sica’nın bir diğer tasarım ayrıntısı da, sağ ve sol tuşun birbirinden ayrı olması. Asus, bu durumun hassasiyeti artırdığını belirtiyor. Bize de, bu özelliği size aktarmak kalıyor.

asus-rog-sica-inceleme-fragtist-1Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.