Kategoriler

CES 2013 Oyuncu Donanımları Raporu

İkinci CES 2013 raporu ile yine karşınızdayız. Bu sefer fuarda sergilenen yeni oyun donanımlarına ağırlık veriyoruz. Bu yazıda fuardaki en dikkat çekici ve ilginç teknoloji ve donanımları kısa kısa tanıtmaya çalıştık.

Ekran Kartı

Sektörün önde giden oyuncularından Asus fuarda yeni ekran kartı ROG Ares II’yi ilk kez CES’de görücüye çıkarttı. İki adet Radeon 7970 GHz Edition’dan oluşan ve özel fan eklentisi olan kart; 1050 MHz hızı ve 6GB hafıza ile yine ilk ROG Ares gibi ‘erişilmez’ statüsüne oturmayı şimdiden başardı.

Fragtist-CES-2013-4

Son yılların ismini sıkça duyuran başarılı kulaklık üreticilerinden TurtleBeach, CES’de meydanı boş bulup hemen yeni premium EarForce oyuncu kulaklığı serisini tanıttı. Z, M ve XP Seven isimlerine sahip bu yeni seri, kablolu ve farklı bağlantı özelliklerine sahip. XP modeli Dolby Decoder kutusu, sanal çevresel ses özelliği ve ses kontrol aparatı ile daha çok konsol oyuncularına hitap ederken; Z modeli PC oyuncuları için Decoder kutusuz olarak geliyor. M modeli en baz model olduğu için sadece kulaklıktan ibaret.

Sizi bilemem ama kulaklık dendiğinde ilk aklıma gelen 2-3 markadan biri Sennheiser olur. Şimdiye kadar işim gereği bir sürü farklı kalitelerde ve markalarda kulaklık kullandım ama aralarında Sennheiser her zaman el üstünde tuttuğum ürünler çıkartmıştır. CES 2013’de bu ünlü firma, eski popüler PC350 ve PC360 modellerinin yeni versiyonları olan PC350 Special Edition ve PC363D’yi meraklılarına gösterdi. Sennheiser, PC350 SE’de kullanılan ‘Eargonomic Acoustic Refinement’ teknolojisi, yani özel pozisyonlandırılmış sürücüleri ile kulağımıza daha rafine bir ses verdiğini söylüyor. PC363D ise bir Dolby Decoder kutu sayesinde 7.1 sanal çevresel ses desteği ile PC’lerimize geliyor.

Tablet ve Laptop

Bu sene CES’de klasik oyun aksesuarlarının dışında farklı oyun çözümleri ve ürünleri görmeye alıştık artık. Klavyeleri ve fareleri elimizin kenarı ile itip (mümkünmüş gibi ^_^), avuçlarımıza yepyeni ekranları almaya alışmalıyız artık. Bu kategorideki ilk konuğumuz Wikipad oluyor, firmanın Android oyun tableti daha önce CES 2012’de karşımıza 10.1 inç ekran, Tegra 3 T30 quad-core işlemci, Gaikai cloud oyun platformu desteği, Gorilla Glass gibi özelliklerle çıkmıştı. Fakat bu sefer ünlü online oyun platformu olan BigFish’in desteğini de almış şekilde, yeni krom kaplı butonları ile daha da güçlü görünüyor. Tabii eğer 500 USD vermeye hazırsanız ve herhangi bir mağazanın stoklarında bulabilirseniz, bunların hepsi sizin olacak.

Bir zamanlar Android ve iOS oyunları için ideal aksesuar olacağını söyleyen küçük bir Bluetooth gamepad vardı, ismine Snakebyte diyelim mesela. Küçük Snakebyte şimdi büyümüş ve CES 2013’de karşımıza Unu isminde bir mucize olarak çıkıyor. Üretici Alman firma Sunflex biraz hedef büyütmüş olmalı ki, oyuncuların kalbini kazanmak için basit bir gamepad ile başlayıp; ürününü aynı anda bir tablet, bir oyun konsolu, bir Smart TV ve bir internet erişim cihazı olacak şekilde geliştirmiş. Sunflex CEO’su, Unu’nun, “geleceğin eğlence merkezi” olacağını iddia ediyor. Bunu çok duyduk gerçi, ama belli mi olur?

Fragtist-CES-2013-1

Gün geçmesin ki yeni bir oyuncu laptop’ı haberi almayalım. Haydi Alienware ve Dell XPS gibi firmaların özelleşmiş ürünlerine alışığız, ama bu alana hiç habersiz yeni bir firma girince insan meraklanıyor. Origin ve CUPP ‘ın ortak çalışması olan bu isimsiz kahraman, 11.6 inç’lik ekranlı ve aynı anda hem Android, hem de Windows 7 çalıştırabildiğini söyleyen bir hibrid laptop. Ama sadece çift işletim sisteminden bahsetmiyoruz, laptop içinde aynı anda hem bir Core i7 2.7 GHz işlemci, hem de Texas Instruments OMAP 3730 tek core 1GHz işlemci mimarisi barındırıyor; yani hibrid derken kafadan atmıyoruz. Tek tuşla iki işletim sistemi arasında geçiş yapabileceği belirtilen cihazı gerçekten de merakla bekliyoruz.

Severek takip ettiğimiz Razer firması, bir süredir portatif oyuncu donanımlarında devrim yaratmaya çalışıyor. İlk olarak süper oyuncu laptop’ı Blade ile bu hedefine kilitlenen Razer; şimdi de ilk olarak ‘Project Fiona’ ismi ile başlattığı yüksek performanslı oyun tableti projesinin yeni enkarnasyonu ile bizi etkilemeye çalışıyor. Razer Edge ismi ile piyasaya çıkacak bu tablet, 999 USD ve 1299 USD fiyatlarında iki donanım seviyesinde alınabilecek. Ama Project Fiona’dan en çok ayrılan yanı, daha önce cihaza monte olarak geleceği söylenen kontrol yüzeylerinin artık ayrı birer aparat olarak (249 USD’ye!) satılacağının duyurulması. Razer’ı çok seviyoruz belki ama bu kadar parayı verecek miyiz, onu zaman (ve daha çok cüzdanlarımızın durumu) gösterecek.

Archos aslında ABD’de bir zamanlar MP3 ve media oynatıcıları ile efsane iken, aşırı rekabet yüzünden epey pazar payı kaybetmiş (sağolasın Apple ^_^) önemli bir firma. Her zaman kaliteli ürünleri ile övgüyü hakeden Archos, ne yazık ki tablet pazarındaki hızlı ilerleyen kalabalık trafik yüzünden istediği yeri bir türlü alamadı. Geçen Ekim’de Avrupa’da bazı ülkelerde sessiz sedasız piyasaya sürülen (bilen, alan, deneyen var mı? O_o) Gamepad ürünü ise, bu sefer oyun piyasasına sağlam bir giriş yapma çalışmalarının eseri. 7 inç’lik ekranı, 1.5 GHz dual-core işlemcisi ve iki yanına entegre oyun kontrolleri ile Archos Gamepad’in, yaklaşık 6500 adet Android oyunu ile tam uyumlu olacağı açıklaması firma tarafından yapıldı.

1 2

Görüntülenmeler:
12
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Diğer · Dosya Konusu · Ekipman · Fare · Klavye · Kulaklık
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com