Kategoriler

Fare Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Teknolojinin hızlı gelişmesi ve ülkemize olan yatırımların artması, ülkemizde ulaşılabilir marka ve modelin sayısı her gün daha da artmakta. Bir çok seçeneğin arasından hangi farenin size daha uygun olduğunu bulmanıza yardımcı olmak ve gözünüzün arkada kalmaması için size yol gösterecek bu yazıyı hazırladık.

Acaba 

“Acaba falanca faresi yerine filanca faresini alsaydım, daha mı iyi olurdu?” sorusu, bir çok donanım ve ekipman için geçerli olsa da, farenin burada çok daha özel bir yere sahip olduğunu belirtelim. Yazımızda detaylara değindikçe belki daha önceden yaşadığınız bir deneyim aklınıza gelecek ve farenin neden bu kadar önemli olduğu konusunda daha iyi bir bilgiye sahip olacaksınız.
Fare satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerden, en bariz olanı fiyat ile başlayalım.

Fiyat
Bütün farelere bakmakta özgürüz sonuçta, fakat fantezilerimiz bittikten sonra gerçek hayata dönüp bir fare için ne kadar bütçe ayıracağınız önemlidir. 5 Lira’dan 500 Liraya kadar fare çeşitleri bulunmakta. Ne kadar harcamak istediğinizi belirledikten sonra, seçebileceğiniz farelerin sayısı yarıya veya daha aza inecektir. Bütçeniz çerçevesinde dikkat etmeniz  gereken en önemli konu ise farenin elinize nasıl oturduğudur.

Ergonomi
Bir farenin en önemli özelliğinin ergonomidir. Yapacağınız iş ne olursa olsun, Photoshop’ta resim düzenlemek/Illustrator’da resim çizmek, FPS veya Strateji oyunu oynamak, fareniz eğer elinize oturmuyorsa, her ne kadar sıkıntı çekmiyor olsanız da, dışarıda bir yerde elinize daha iyi oturan ve eliniz ile bir olması sayesinde daha rahat hareket ettirip işinizi kendiliğinden kolaylaştıracak bir fare olduğunu belirteyim. Bir çok fare değiştirmiş ve kullanmış birisi olarak elime en iyi oturan fare’nin Razer Lachesis olduğunu söyleyeyim. Denediğim diğer farelerde yaşadığım sorunlar, elime ufak gelmesinden dolayı tam olarak tutamadığım için fareyi istediğim yöne itmekte veya birincil şahıs oyunlarda bir tarafa dönmeye devam etmek için fareyi kaldırıp geri koymak istediğimde farenin elimden kaçması gibi sorunlar yaşadım. (Ayrıca ergonomi kişiye özel bir durum da olduğundan mümkün oldukça çok fareyi denemenizi tavsiye ederiz. Yani Lachesis sizin için mükemmel olmayabilir-Burak Akmenek)

Açık fareleri deneyerek veya şu anda kullanmakta olduğunuz farenin rahatlığını göz önünde bulundurarak, size en uygun fareyi bulabilirsiniz. Avuç içinizi farenin arka tarafına yasladıktan sonra parmaklarınız tuşları geçmeyecek şekilde farenin üstüne oturuyorsa ve boşta kalan parmaklarınızın fare altlığına değmeden fareyi kavrayabiliyorsanız, elinize tam oturuyor demektir.

Farenin ağırlığı ise uzun kullanımda elinizin ne kadar yorulacağını belirler, ağır bir fare elinizi daha çok yorabilir fakat FPS oynuyorsanız hafif bir fareden daha yavaş hareket edeceği için daha iyi nişan almanıza yardımcı olacaktır. Hafifliği ise strateji oyunlarında elinizin daha az yorulması, daha kısa süre içerisinde daha fazla hareket ettirerek, ekrandaki ünite seçimi vb. işlemi kolaylaştıracak.

1 2

Görüntülenmeler:
16
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Dosya Konusu · Ekipman · Fare