Kategoriler

Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Nasıl bir kulaklığa ihtiyacınız olduğu konusunda karar veremiyorsanız, işte bu dosya konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kulaklık önemli.

Yeni kulaklık alacaksınız. Kutunun üzerinde yazan bir çok şeyin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. Nasıl bir kulaklığa ihtiyacınız olduğu konusunda karar veremiyorsunuz. İşte bu dosya konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

1. Kulak içi mi alayım yoksa Kulak üstü mü?

Burada iki konu var: Birincisi tasarım ve temizlik. İkincisi ise ses kalitesi.

Kulak içi kulaklıklar sesi doğrudan kulak zarınıza iletir. Yani kulak kepçesinin işlevini direkt olarak es geçer. Bunun sağlık açısından ne kadar uygun olduğu konusu tamamen tıbbi bir konu ama kalıcı bir zarara uğramamak için kesinlikle yüksek sesle (85 dB ve üstü) uzun süre müzik dinlememeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

Kulak içi kulaklıklar dış sesleri kesmede daha başarılı olduklarından daha düşük desibelde müzik dinlemenize olanak sağlar. Bir yandan da takıp çıkartırken kulağınızı da temizlediğinden kulak içi jelleri sık sık temizlemenizde ve kulaklığınızı başkasıyla paylaşmamanızda fayda var.

Kulak içi kulaklıkları kulağınıza sabitleyen tasarımlar genelde bunu başaramaz. O yüzden kepçeye takılan çengelli tasarımları tercih etmenizi tavsiye ederim. Böylece hareket halinde bile kulaklığın kulağınızdan çıkmasını engellersiniz.

Kulak üstü modeller daha ağırdır ama başınıza oturan ve sıkmayan, hafif bir model bulabilirseniz, sizi uzun süre götürecektir. Kulak üstü modellerde özellikle sıcak havalarda terlemeden dolayı sorun yaşayabilirsiniz.

Her iki tip tasarımda bir başka sorun da hoparlöre bağlanan kabloların bağlantı noktalarında kopmalar yaşanabilmesidir. Buraların sağlam olduğundan ve kabloların elinize kolunuza dolaşmayacak şekilde toplanabildiğinden emin olun. Burada kablosuz kulaklıkları da tercih edebilirsiniz.

Böyle sağlam bir bağlantı kulaklığın ömrünü uzatır

Böyle sağlam bir bağlantı kulaklığın ömrünü uzatır

 

Kablosuz kulaklar. 2.4Ghz bandından, Bluetooth ile bağlanırlar. Burada kullanırken etraftaki başka kablosuz cihazların sinyal bozulmasına neden olmayacağından emin olmalısınız. Cep telefonlarında bu sorun genelde ortaya çıkmaz ama bilgisayarlarda, bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Aynı fiyattaki kulak içi veya kulak üstü kulaklıklarda genelde kulak üstü kulaklıklar daha üstündür. Çünkü bu kulaklıklara sürücü koymak daha kolaydır. Sürücüler basları ve tizleri daha net duyabilmenize yardımcı olur. Tabii ki burada da taşınabilme sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden kulak üstü kulaklar hem müzik hem de oyun için daha uygundur. Ama yolda müzik dinleyecekseniz kulak içi modellerden birisini tercih etmeniz daha pratik bir kullanım sağlayacaktır.

Hele hele spor vb hareketli aktivitelerde bulunacaksanız kulak içi tek tercih olacaktır. Arabada ise araç içi kitleri kullanmalısınız. Dış sesleri net duyabilmeniz için kulağa takılan herhangi bir modeli kesinlikle kullanmamalısınız.

Yani kulaklık satın almadan önce, her donanımda olduğu gibi, ihtiyacınızı düşünün ve ona göre aramaya başlayın.

1 2 3 4

Görüntülenmeler:
197
İlgili Kategoriler
Dosya Konusu · Ekipman · Kulaklık · Rehber