Kategoriler

Logitech G910 Orion Spark İncelemesi

İşte o büyük gün geldi çattı… Logitech’in yeni amiral gemisi mekanik klavyesi Orion Spark’ı ofisimizde ağırladık, klavyeyi test ettik. Peki bu klavyeyi test ederken neler hissettik?

Öncelikle Orion Spark’ın Fragtist’teki geçmişine göz atmak istiyorum arkadaşlar. Bu klavyeye ilk, Logitech’in bizlere yolladığı basın bülteni vasıtasıyla sitemizde yer vermiştik. Daha sonra Ceyda klavyeyi ilk olarak Cenevre’de deneyimlemiş; sonrasında da İstanbul’daki lansmanda bizlere anlatmıştı. Tüm bunların ardından, Logitech G910’un kutu açılışını Türkiye’de ilk defa sizlerle paylaşmıştık.

Sahip olduğu özellikler sayesinde bambaşka bir klavye olduğunu söyleyebileceğimiz Logitech G910’u inceleyerek, bu hikâyeyi ufaktan sonlandıracağız artık. Elbette klavye daha sonra G910’un da içerisinde bulunduğu bir dosya konusunda vs. karşımıza çıkabilir; ama o zamana kadar, Orion Spark’ı dinlenmeye alacağız. Çok çalıştırdık kendisini, biraz dinlenmeye hakkı var artık.

Klavyenin kutu açılışını bir daha izleyin dilerseniz; sonrasında da diğer konulara geçelim.

TASARIM
Klavyenin tasarımı, G710+’a göre oldukça farklı. G710+, Logitech’in son zamanlarda çıkardığı yeni G serisi ürünlerin yanında biraz farklı duruyordu; G910 ise, siyah ve mavi/turkuvaz rengi ile G serisi ürünlerle (özellikle de farelerle) çok büyük bir uyum içerisinde diyebiliriz.

Klavyenin sol ve sol üst kısmında programlanabilir G tuşları bulunuyor. Bu tuşlar, WASD ve ok tuşlarıyla birlikte özel bir desene yer veriyorlar; böylelikle bir bakışta normal tuşlardan ayırt etmek daha bir kolaylaşıyor (bunu sağlamanın asıl yönü aydınlatmada gizli aslında da, ona birazdan değineceğim). Sol üst köşede, G logosunun üzerinde de makro profil ve hızlı kayıt tuşları bulunuyor. Üst orta kısımda ARX dock’u; onun sağında Num Lock, Caps Lock ve Scroll Lock durum LED’leri, Windows tuşunu deaktive eden oyun modu tuşu, aydınlatma aç/kapa tuşu ve medya kontrolleri yer alıyor. Sağ üst köşedeki medya kontrollerinin altında da mute tuşu ile ses ayar silindiri konumlandırılmış.

Klavyenin en altında da, G910 yazısının bulunduğu saydam bir pencere yer alıyor. Buradaki logo da aydınlatılmış durumda. Kutu içerisinden çıkan bir diğer bilekliği, klavye üzerindeki bileklikle değiştirmek mümkün. Bilekliklerin takıp çıkarılması oldukça kolay; ve istenmediği zaman çıkmasını engelleyecek şekilde ayarlanmış. Başarılı bir tasarım.

Klavyeye ilk baktığınızda dikkatinizi çeken bir diğer şey de, tuşlar üzerinde bulunan köşeli kavrayıcı oluklar. Bu olukların, kullanım açısından aman aman bir artısını ya da eksisini görmedim diyebilirim; ancak tasarımı oldukça sıklaştırdıklarını söylemek mümkün. Şıklığı artıran bir diğer şey de, G harfinin Logitech G markasından alınmış olması. Ufacık ama güzel bir ayrıntı.

1 2 3 4

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com