Kategoriler

Oyuncular İçin Ekipman Setleri #3 – Asus Strix Ailesi

Geçtiğimiz günlerde hatırlarsanız iki Logitech seti kurmuştuk, FPS ve MOBA için. Bu sefer de, Asus’un Strix ailesini bir araya getirelim istedik ve bir Strix seti kurduk.  Genel performans ve fiyat değerlendirmesinde bulunduk.

O zaman mousepad’den kulaklığa, fareden klavyeye ekipman setimizi kurmaya başlayalım ufaktan. Ürünlerin tam listesi şu şekilde arkadaşlar:
Asus Strix Tactical Pro klavye,
Asus Strix Claw fare,
Asus Strix Glide Control ve Asus Strix Glide Speed mousepad,
Asus Strix DSP (diğer Strix kulaklıklar geldikçe onlara da sitemizde yer vereceğiz!)

Lafı fazla uzatmaya gerek yok sanki, ne dersiniz?

KLAVYE: STRIX TACTICAL PRO
Uzunca bir süredir kullandığım Asus Strix Tactical Pro, özellikle tasarımıyla dikkat çeken bir ürün. Turuncu arka aydınlatması, yırtıcı tasarımı ve çok da iri olmayışı, bu mekanik klavyenin öne çıkan özelliklerinden. Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim dilerseniz ürünü.

Öncelikle ürün üzerinde yığınla (8 tanesi F tuşlarına atanmış olarak toplamda 21 adet) makro tuşu olduğunu belirtelim. Bunun haricinde Asus, Print Screen, Scroll Lock ve Pause/Break tuşlarını da profil tuşları olarak atamış. Böylece farklı profillere farklı ayarlar atayıp kaydedebiliyoruz. Tuş geçişleri de, alt kısımda bulunan “FN” tuşuyla oluyor.

“FN” tuşuyla aktive edilen diğer tuşlar arasında Windows tuşunu deaktive eden oyun modu, NKRO, hızlı makro kayıt gibi özellikler de bulunuyor. Aydınlatma ayarını da, nümerik tuş takımındaki “8” ve “2” numaralarından yapıyoruz. 3 farklı aydınlatma şiddeti mevcut; bunun haricinde klavyenin nefes almasını da sağlayabiliyoruz.

fragtist-asus-strix-4

AYDINLATMA DEMİŞKEN…
Klavyenin sol üst köşesinde bulunan Strix logosu da genel aydınlatmaya ayak uyduruyor. Ancak sadece WASD ve ok tuşlarının aydınlatılması söz konusu değil ne yazık ki. Ancak kutudan çıkan şeffaf turuncu tuşlar, WASD kısmını kurtarıyor. Bu arada sadece WASD de değil, bu turuncu tuşları dilediğiniz tuşun yerine takabiliyorsunuz. Bunun haricinde sağ üst köşede yer alan medya tuşları da aydınlatılmamış. Buradaki silindirik ses kontrol tuşuysa, takdirimi kazandı diyebilirim (Logitech’ten alışığım bu tuşa, söylemiştim daha önce de).

Klavyenin tüm durum LED’leri üst orta kısıma konumlandırılmış. Buradaki LED’ler uzunca olduğundan, tuşlar arkasında kaybolmuyor ve yanıp söndüklerini eğilip bükülmeden rahat rahat görebiliyorsunuz. Kimi klavyelerde bu ışıklar tuşların arkasında kaldığından, zor durumda kalınabiliyor. Bilen bilir. Strix Tactical Pro’da böyle bir şey yok neyse ki. Ne yapalım. Bu arada klavyede Türkçe dil desteği de mevcut değil, onu da ekleyeyim.

Örgülü kabloya sahip olan klavyenin bir eksiği de, üzerinde herhangi bir USB bağlantısına yer vermiyor oluşu. Buna dikkat edecek kullanıcılar da olacaktır pek tabi. Peki ya ürünün performansı nasıl? Biraz da ondan bahsedelim dilerseniz.

fragtist-strix-set-inceleme-15

Klavyenin WASD tuşları değiştirilebiliyor. Bu turuncu tuşlar ve tuş sökme aparatı, kutudan çıkıyor.

1 2 3 4 5 6

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com