Kategoriler

Microsoft ve Sony, Call of Duty’nin PlayStation’da Kalması Konusunda Anlaştı

Microsoft Sony anlaşma

Aylardır Activision Blizzard‘ı satın almaya çalışan ve yasal engellemeleri büyük oranda aşan Microsoft, Sony ile el sıkıştı. Anlaşmaya göre; milyarlarca dolarlık Call of Duty serisi, PlayStation konsollarında kalacak.

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almasını engellemeye çalışan ABD Federal Ticaret Komisyonu‘na (FTC) karşı dava kazanmıştı. Komisyonun, mahkeme kararı sonrası başvurduğu 9. Daire Temyiz Mahkemesi, FTC‘ye anlaşmanın ABD‘de devam etmesine izin veren kararın acil olarak durdurulması talebini reddetti. Sony Interactive Entertainment‘ın başkanı ve CEO’su Jim Ryan da Microsoft‘un Activision teklifine şiddetle karşı olduğunu açıkça belirtmişti. Fakat satın alma işleminin gerçekleşmesi kesinleşince Sony‘nin rakibiyle anlaşmaktan başka çaresi kalmadı.

Microsoft Gaming CEO Phil Spencer, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Microsoft ve PlayStation’ın, Activision Blizzard satın alınmasının ardından Call of Duty’yi PlayStation’da tutmak için bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Tüm dünyada oyuncuların favori oyunlarını oynamak için daha fazla seçeneğe sahip olduğu bir geleceği dört gözle bekliyoruz.” açıklamasını yaptı. Spencer, Microsoft‘un Sony ile yaptığı anlaşmanın şartlarını açıklamadı, ancak Axios‘tan Stephen Totilo‘ya göre; anlaşma 10 yıl süreliğine geçerli olacak.

Öte yandan Microsoft Başkanı Brad Smith, Spencer‘ın paylaşımına cevaben attığı mesajda, “Bu satın almanın ilk gününden itibaren düzenleyicilerin, platform ve oyun geliştiricilerinin ve tüketicilerin endişelerini gidermeye kararlıyız. Bu anlaşmanın onaylanması için bitiş çizgisini geçtikten sonra bile, Call of Duty’nin her zamankinden daha fazla platformda ve daha fazla tüketici için mevcut kalmasını sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Diablo IV 1. Sezon Hakkında Bilmeniz Gerekenler