Kategoriler

Borderlands 2 İncelemesi

Hani Diablo, Torchlight vb oyunlarda o zırh senin bu silah benim koşuşturmaya alışkınız ama bir FPS’de eşyaların bu kadar güzel ayarlanıp kendini peşinden koşuşturması oyuna bambaşka bir hava katıyor. Tamam, önceki oyunda bunun üzerine kurulmuştu ama Borderlands 2’de yağmalama işi öyle çok çeşitlenmiş ki yapımcıların bir masanın etrafına oturup “haydi beyler uçalım uçabildiğimiz kadar “ diye birbirlerini gaza getirdiklerini görebiliyorum. Eşya çeşitlemesi bir yana, görevlerin yaratıcılığı bir yana, Pandora’nın kendine has yapısı, oyunun espri anlayışı ve grafikleri bir yana. İnsan hangisinden başlayacağını bilemiyor.

HYPERİON İŞ BAŞINDA

İlk oyunda Pandora’daki Vault’u açtığımızda (ve içerisinde çıkan silah vs konusunda büyük bir hayal kırıklığına uğradıktan sonra) ve son boss’u indirip oyunu bitirdiğimizde aslında Pandora’nın başına daha da büyük bir bela getirmiş olduğumuzu şimdi öğreniyoruz. Pandora’da Eridium madeninin bulunması Hyperion şirketinin dikkatini bu gezegen üzerine yöneltiyor. Hem bu madeni toplamak hem de yeni Vault’ları açmak üzere şirketin CEO’su Handsome Jack adındaki bir psikopat önderliğinde operasyona başlıyor. Operasyon için gezegenin yörüngesine resmen minik bir ay büyüklüğünde bir uzay gemisi konuşlandırılıyor. Biz de yeni Vault’ları bulmak için Vault avcısı olarak gezene gidiyoruz. Lakin Jack, Vault avcılarını hiç sevmiyor. Haliyle trenimiz saldırıya uğruyor ve işte macera!

Tren saldırıdan sonra devriliyor ve oynamak istediğimiz karakteri de bundan sonra seçiyoruz. Eski oyundaki karakterler karşımıza bu oyunda bize görev veren tipler olarak çıkıyor. O yüzden bir Mordecai oynayamamanın üzüntüsü içerisinde olsam da onun yerine gelen Zero az çok iş görüyor. Öncelikle şunu söyleyeyim. Her sınıf her türlü silahı kullanabiliyor. Lakin yetenek ağaçları sizi ister istemez bazı silah tiplerinde ustalaşmaya yönlendiriyor. Yeni sınıflardan Zero isimli Assasssin, hem sniper hem de yakın dövüşte iş görüyor. Belli bir süreliğine kendi hologramını çıkartmak gibi bir yeteneği olduğunda aslında düşmanı oyalayıp yakından veya uzaktan anlık devasa saldırılar yapmak üzerine uzman. Maya bir Siren. Eski oyundan da alışkın olduğumuz bu sınıf düşmanlarını bir süreliğine etkisiz hale getirebiliyor. Benim en az oynadığım sınıf bu ama özellikle bunu tercih edenler olduğunu biliyorum. Salvador bir Gunzerker. Özellikle iki elinde silah kullanabilme özelliğinin yanısıra müthiş derecede ateş gücüne sahip. Üç yetenek ağacı da bir birinden keyifli. Çılgınlar gibi zarar verebiliyor. Zarar verirken kendinden geçip kendini iyileşirebiliyor bile. Axton ise Commando. Onun olayı ortaya bir kendinden kurulmalı makineli tüfek atıp keyfine bakabilmesi. Bu özelliğin en güzel tarafı ateşi üstüne çektiğinden sizin arkadan takılabilmeniz. Commando aslında en klasik FPS oyuncusuna hitap eden sınıf. Hatta bununla oynarken kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki tareti ortaya atmayı unutabiliyorsunuz. Oyunun çok oyunculu modunda Siren ve Zero daha çok destek sınıfı olurken Commando ve Gunzerker tank olabiliyor. Özellikle Gunzerker’ın asıl işi bu.

Fragtist-borderlands 2 -2

ESKİ DOSTLAR ESKİ SİLAHLAR

Eski oyundaki kahramanlar burada karşımıza çıkıyor demiştim ya. Önceki oyunda da bize yol gösteren Claptrap (CL4P-TP) adlı minik robot dostumuz daha oyunun başında elimizde tutup bizi kısa bir öğrenme görevinin içerisine sürüklüyor ve sonrasında kendi başımızın çaresine bakmaya başlıyoruz. Eski kahramanlar gerçekten de oyunun kilit noktalarında yer alıyorlar. Her biriyle ayrı bir macera yaşıyoruz. Birisi alkole sarmış, hatta bazıları birbirinden hoşlanıyor bile! Oyun ilerledikçe Internetteki yazışmalarını bile okuyabiliyoruz.
Artık dayanamayacağım oyundaki en sevdiğim konuya hemen girmek istiyorum: Silahlar! Önceki oyunun da en çekici tarafı olan silah çeşitliliği bu oyunda kendini daha da gösteriyor. Yalnızca silahlar değil karakterlerin üstüne konulabilecek her türlü alet edevat sizi bildiğiniz bir RYO karakter ekranıyla karşılıyor. Patlayan kalkanlardan ateş zararı verenlere, karakterinizin belli yeteneklerini geliştirenlere kadar bir sürü eşya seçeneğiniz var. El bombalarınıza farklı yetenekler verenler var. Mesela birinde el bombası patladıktan sonra düşmana belli süreliğine ateş zararı verirken öteki patladığında içerisinden 6 küçük el bombacığını daha etrafa saçıyor. E haliyle onlar da patlayınca buyurun şenliğe!

1 2 3

Görüntülenmeler:
25
İlgili etiketler:
· · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Oyun İnceleme