Kategoriler

Avrupa Birliği, Xbox’ın Activision Blizzard Satın Alımını Resmen Onayladı

Xbox Activision Blizzard Satın Alımı

Microsoft‘un Activision Blizzard‘ı satın alması Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Bu onayla Microsoft, 68.7 milyar dolarlık tarihi anlaşmasını tamamlamaya bir adım daha yaklaşmış oldu.

Avrupa Komisyonu‘nun resmi sitesinden yapılan açıklamada, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında söz konusu satın almayı onayladığı belirtilirken, bu anlaşmanın oyunlar için pazardaki rekabeti engellemeyeceği sonucuna vardığına dikkat çekildi. AB, buna ek olarak Microsoft tarafından bulut oyun alanında rekabeti artırmak için sunulan önlemleri kabul etti.

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, birkaç hafta önce, Microsoft‘un Activision Blizzard‘ı alması durumunda rekabetin zarar göreceği ve kullanıcılar için olumsuz sonuçlara yol açabileceği kararına varmıştı. Avrupa Komisyonu, Microsoft‘un bu endişeler için önerdiği çözümlerden memnun kaldı. Avrupa Komisyonu‘nun açıklamasında, “Microsoft tarafından sunulan taahhütler, Komisyon tarafından tespit edilen rekabet endişelerini tam olarak gidermekte ve mevcut duruma kıyasla bulut oyunları için önemli bir gelişmeyi temsil etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Anlaşmanın sektörü tekelleştireceği yönündeki endişeleri gideren Microsoft, Avrupa Ekonomik Alanı‘ndaki (EEA) tüketiciler için 10 yıllık bir lisans taahhüdü sundu. Bu taahhüt, Activision Blizzard oyunlarının Game Pass Ultimate veya Xbox Cloud Gaming platformuna özel olmayacağını garanti ediyor.

Avrupa Komisyonu, Microsoft‘un Call of Duty gibi oyunları Xbox‘a özel hale getirmesi durumunda, Sony‘nin yine de bu oyunlarla başa baş mücadele edebileceğini söyledi. “Microsoft Activision’ın oyunlarını PlayStation’dan çekmeye karar verse bile, bu durum konsol pazarındaki rekabete önemli ölçüde zarar vermeyecektir.”

Microsoft Başkanı Brad Smith karar sonrasında, “Avrupa Komisyonu Microsoft’tan popüler Activision Blizzard oyunlarını rakip bulut oyun hizmetlerine otomatik olarak lisanslamasını talep etti. Bu uygulama tüm dünyada geçerli olacak ve dünya çapında milyonlarca tüketicinin bu oyunları istedikleri cihazda oynamasını sağlayacak.” paylaşımını yaptı.

Öte yandan Microsoft, İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi‘nin kararını temyize götürüyor. Ayrıca anlaşma, Aralık 2022‘de satın almayı engellemek için dava açan ve bu yıl 2 Ağustos‘ta duruşması yapılacak olan ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından da incelenecek.

Assassin’s Creed Mirage Oyununun Çıkış Tarihi Ertelendi

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com