Destiny: The Taken King İncelemesi Destiny: The Taken King İncelemesi
Destiny: The Taken King, Destiny'i toparlayan bir paket. Peki bu paketle beraber neler geliyor? Oyunun önü ne kadar açık? Destiny: The Taken King İncelemesi

Destiny, Bungie‘nin milyonları her akşam PS4 başına yığdığı, bana bile PS4’te FPS oynatmayı başaran efsane oyunu. Hatta bir çok insanın tutkusu. FPS oynamak için halen PS4 kumandası yerine rahat bir fareyi fersah fersah tercih etsem de maalesef Destiny sadece PS ve XBox’larda var. PC’ye gelmeyeceği ise kesin. O yüzden bu şaheserin tadını çıkartmak için tek gideceğiniz yer konsol. Bana sorarsanız da PS4.

Destiny: The Taken King, Destiny’nin son ek paketi. Bundan önce çıkan The Dark Below ve House of Wolves bazı açıkları kapatsa da beni oyunun başına bağlama konusunda çok yeterli olamamıştı. Fakat Destiny: The Taken King oyunu oldukça düzeltmiş. Açıkçası hem oyunu bırakanlar hem de sıfırdan başlayacaklar için iyi bir fırsat yaratmış. Şu anda oyuna, bu dahil tüm ek paketleri alarak, sıfırdan başlayabilir, yada bırakmışsanız geri dönebilirsiniz. Sıfırdan üç pakete girmek bütçenizi oynayacaktır. Malum dolar beline füzeli etek giymiş dansöz gibi durmadan dolanıp duruyor.

Nerede o bana kılıçla dalan Knight'lar bakıyım?

Nerede o bana kılıçla dalan Knight’lar bakıyım?

 

Destiny: The Taken King’de, önceki pakette kıyma ettiğimiz Crota’nın babası Oryx sahneye çıkıyor. Paşamın canını çok sıkmış olmalıyız ki kendisi konuya el atıp hepimizi topluca tokatlamak istiyor. Öyle ki videoda yanındaki subayı “ırkları tek tek yok edelim mi” diye sorarken o “yok, hepsini toparlayın bir seferde ezelim” diyor.

Peki yeni pakette neler var? Aslında sayılacak çok ayrıntı var ama en önemlileri şunlar:

 • Artık üstte bulunan ve yanına nadiren uğradığımız bir çok karakter bize görev veriyor. 40 adet görev sınırımız var. Bunları al, bitir, geri getir derken ortalıkta bayağı bir dolanmaya başlıyorsunuz. Görevler tek adımdan 9 adıma kadar değişiyor. Bu da sizin oyunu sürenizi uzatıyor.
 • 16 adet bounty hakkınız var. Bunları bitirdiğinizde direkt sonuçlanıyor. Bir de gidip teslim etmek zorunda kalmıyorsunuz.
 • Artık ana karakterinizde bulunan Ghost ve pelerinler de özelliklerinizi etki ediyor. Yani farklı Ghost’larda topluyoruz.
 • Level sınırı yerine karakterinizin bir “light” sınırı var. Bu sınır görevlere gidip gidemeyeceğinizi etkiliyor. Bir nevi toplu eşya sınırı diyebiliriz. Saldırı ve defans özelliklerinize göre hesaplanıyor.
 • Silahlar tekrar ölçeklendi yada nerflendi diyelim. Bu da yeni paketteki mavi eşyaların bile eski exoticlerinize 10 basacağı anlamına geliyor. Eeee Bungie’de bu paketi sattıracak değil mi? Aldıktan sonra da yapacak bir şeyleriniz olmalı. Haydi bakalım yeniden eşya kasmaya.
 • Oyuna sıfırdan başlarsanız, posta kutunuza gelen bir eşyayla (Spark of Light), direkt level 25’e çıkıyorsunuz.
 • Oyunun para birimi glimmer dursa bile şimdi Legendary Marks’a ihtiyacımız var. Herşey bununla yapılıyor. Legendary eşya kırdığınızda da sahip olabiliyorsunuz. Görevlerden vs toplayabiliyorsunuz.
 • Gunsmith’de test silahları var. Bunlar da görev gibi çalışıyor ve onları da belli yaratıkları vurarak levellıyorsunuz. Gunsmith rep arttıkça Legendary silah siparişi de verebiliyorsunuz.
 • Orix’in devasa gemisinde dolaşırken sadece Rune ve anahtarla açılan sandıklara denk geliyorsunuz. O yüzden bu rune ve anahtarları da The Taken King görevlerinde aramanız gerekiyor.
 • Yeni alt sınıflar var. Bu alt sınıflarla Hunter’a tüm düşmanları bir araya toplayıp toplu zarar almasını sağlayan Shadowshot, Warlock’a ellerinden şimşek çıkartabileceği Stormtrance ve Titan’a alevli bir çekiç sallatan Hammer of Sol yetenekleri geliyor.
Hunter'ın Shadowshot'u çok görkemli bir animasyona sahip ve raidlerde çok işe yarayacak gibi görünüyor.

Hunter’ın Shadowshot’u çok görkemli bir animasyona sahip ve raidlerde çok işe yarayacak gibi görünüyor.

 • Yeni silahlarımız arasına bir kılıç da dahil olacak gibi görünüyor.
 • Oyun PS4’te 18 GB. Özellikle ay sonunda fena halde kota patlatabiliyor.

Kısaca Destiny: The Taken King’in ana hatları bunlar. Oyun olması gereken kıvama kesinlikle gelmiş. Yeni paketi mutlaka alıp oynamalısınız. Eğer FPS seviyorsanız şimdi Destiny’nin tam zamanı.

Eğer oyuna sıfırdan başlayacaksanız veya geri dönecekseniz tam zamanı
 • Base'de işe yaramayan NPC'lerle daha fazla iletişime geçilebiliyor
 • Quest sistemi
 • Yeni alt sınıflar
 • 18 GB!
 • Eski silahların nerflenmesi


Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.