Kategoriler

Diablo III PS3 İncelemesi

Diablo oynamayalı bir süre olmuştu. Çünkü aynı şeyleri üst üste yapmaktan çok sıkılmıştım ve oyuna çok uzun süre ara vermiştim. Tüm ilişkim ara ara girip takılmaktan ibaret olmuştu ki Diablo III konsollara geldi. Hem de ne geliş! Eski bir oyuncu olarak konsolda Diablo’dan ne bekliyorsam hepsi birden geldi. En güzeli de oyunun tüm içeriğini haliyle PC versiyonundan almasına karşın PS3’te takır takır çalışmasıydı. Bu oyun konsollar için yapılmış derken gerçekten de tam olarak kast ettiğim bu. Oyunda ayarlar, menü ve oynanış konsola o kadar güzel yedirilmiş ki Diablo III PS3’ünüzdeki en favori “arkadaşlarla oynanan” oyununuz olabilir. Çünkü oyun 4 kişiye kadar Co-Op olarak ve LAN’den oynanabiliyor. Yani oynamak için Internete bağlanmanıza gerek yok. Çağırın arkadaşlarınızı eve çılgın gibi Diablo III partisi düzenleyin! Üstelik profilinizi USB’ye atıp yanınızda getirebiliyorsunuz! Işıkları kısın, büyük ekran TV’nizin karşısına geçip ve sabahlara kadar oynayın! Hem de Diablo III oynayın! Çok reklam koktu biliyorum ama Blizzard işini biliyor ve siz de bildiğini biliyorsunuz!

Fragtist-Diablo III console1

Konsolda oynadığınız için mod konusunu bir yana bırakıyoruz. Ama oyunun bilinen dinamikleri o kadar değişmiş ki sanki Reaper of Souls gelmeden onun eşya düşürme sistemini kullandığımızı söyleyebilirim. Daha 15. seviyede ilk Legendary’mi düşürdüm! Gelin gerisini siz düşünün. Konsolda Auction house olmadığından mı böyle yapmışlar bilemiyorum ama umurumda değil. En sevdiği oyuncağına sarılır gibi Legendary’me sarılıp oynamaya devam ettim.

Oynamak derken haliyle değişen oyun tarzına da değinmek gerek. Diablo III kendisini her ne kadar Aksiyon-RPG olarak tanımlatsa da konsolda saf bir aksiyon oyunu olduğu kesin. Bir kez otomatik nişan alma sistemi var. Bu özellikle demon hunterda çok işe yarıyor. İkincisi otomatik saldırı var. Siz sadece yeteneklerinizi kullanıyor, eşyaları topluyor ve saldırılardan kaçıyorsunuz. Saldırandan kaçmak derken sağ analoğa kaçma yeteneği atanmış. Aslına bakarsanız böylece oyun olması gereken stratejik konumuna kavuşmuş. Bence Diablo genel olarak fare eskitmekten çok yaratıkları nasıl “güdeceğinizi” planladığınız bir oyundur. Onları doğru boşluklara yönelterek gütmeli ve yavaş yavaş eritirken doğru yetenekleri zamanında kullanmalısınız. İşte konsolda Diablo tam yerini bulmuş. Enfes bir oyun olmuş!

Fragtist-Diablo III console2

Oyunun çanta ve karakter arayüzü yönetimi konsola uyarlanmış. İlk başta biraz mırmır edesim gelmişti ama sonradan bu arayüzün işlerimi ne kadar hızlandırdığını fark ettim. Oyundaki tek sorunu ise hem oyuniçi konuşmalardaki hem de bu arayüzdeki fontlarda yaşadım. Fontlar biraz daha küçük olsaymış! Oynadığınız ekranın büyüklüğünün de etkisi var tabii ki ama okumanız zor olabiliyor.

Fragtist-Diablo III console3

Oyunda yukarıda bahsettiğim gibi daha az ama daha kaliteli eşya düşüyor. Bu da aslında oyundan aldığınız keyfi arttırıyor.
Açık söylemek gerekirse korktuğum başıma gelmedi. Diablo III konsollarda satın alabileceğiniz en iyi Co-op oyunlardan birisi. Takılmadan ilerliyor, teknik olarak bir sorunu yok ve tüm gecelerinizi aç bir canavar gibi sabaha kadar tüketebilir. Sonra söylemedi demeyin. Arkadaşlarınızı eve çağırmayı da unutmayın.

Görüntülenmeler:
14
İlgili Kategoriler
Konsol · Oyun İnceleme · PlayStation