Kategoriler

MediEvil İncelemesi | Daniel Fortesque Geri Dönüyor!

30 yaş üzeri bir oyuncuysanız veya retro klasiklere meraklıysanız yolunuz mutlaka MediEvil ile kesişmiştir.

Yazan: Volkan Turan

30 yaş üzeri bir oyuncuysanız veya retro klasiklere meraklı biriyseniz yolunuz mutlaka PlayStation 1 döneminin önemli oyunlarından MediEvil ile kesişmiştir. PS1’in Platinum olmayı başarmış oyunlarından olan bu aksiyon/hack&slash oyununun en büyük özelliği şüphesiz Sör Daniel Fortesque adındaki ana karakteriydi. Büyücü Zarok’un Gallowmere’i kuşatmasında ölen ama tekrar bir şans elde edip hayata kuru kemik iskelet olarak geri dönen şövalye Daniel, Zarok’un en büyük düşmanı olacaktır ama işin komik tarafı Daniel’de hiç mi hiç kahraman ruhu yoktur. Absürt komedi şeklinde geçen oyunun hikayesi sanki Tim Burton’ın ellerinden çıkmış bir evrende geçmekte ve o dönemlerde pek de popüler olmayan Cadılar Bayramı temasıyla da süslenmişti.

Açık konuşalım; MediEvil ve devam oyunları asla “muhteşem” oyunlar arasına girecek kadar kusursuz olmadılar ama “yeniden yapım” oyunlarının oldukça ilgi gördüğü şu günümüzde de iş yapacağı garantiydi ve Sony bu ışığı görünce projeye yeşil ışık verip günümüz standartlarıyla MediEvil’ı tekrardan karşımıza çıkarmayı başardı! Evet, Sör Daniel Fortesque tekrar dirildi! Bakalım dönüşü o kadar da muhteşem olmuş mu…

20+ yıllık ölü toprağını üzerinden atabilmiş mi?

Eğer MediEvil’ı bundan 21 yıl önce, 1998 Ekim ayında da oynayan tayfadaysanız eminiz ki aklınızdaki ilk soru “bu oyun gerçekten de ilk oyun gibi mi?” olacaktır. Bu soruda çok haklısınız çünkü o günkü standartlara göre aslında MediEvil oldukça vizyoner bir oyundu. Her bölümde ayrı bir konsept, ayrı bir hikaye anlatı; ayrı bir atmosfer, ayrı bir zorluk… Özetle her saati ayrı bir tat idi; doğal olarak o tat bu oyunda da var mı diye insan merak ediyor… Cevap verelim; evet, bu MediEvil da aynı ilk oyun gibi hatta neredeyse aynısı. Crash Bandicoot, Spyro oyunlarının yeni yapım hallerinde olduğu gibi MediEvil yapımcıları da ilk oyuna bir hayli sadık kalmış. Eğer 1998’de 10-15 yaş aralığında bu oyunu oynamışsanız o günkü tüyler ürperten atmosferi hatırlıyorsunuzdur.

Günümüz oyuncularının bu atmosfere düşeceğini sanmayız ama eski oyuncular inanılmaz bir dejavu etkisi yaşayacak, grotesk bir hava hissetmese de kendisini evinde hissedecektir. Hatta oyunu birkaç saat oynadıktan sonra babanız kapıdan içeri girip “geç oldu oğlum, yat uyu artık” veya “ders çalışsana sen!” serzenişlerini bekleyebilirsiniz. Zaten oyunun günümüzde dirilmesinin tek nedeni de bu retro hissiyatı olabilir. Çünkü MediEvil aslında günümüzde sıfırdan yapılsa pek de eline yüzüne bakıp eğlenerek oynayacağımız türde bir yapım gibi değil.

YILIN OYUNU OLUR MU? The Outer Worlds!

1 2

Görüntülenmeler:
17
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Konsol · Oyun İnceleme · PlayStation
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com