Kategoriler

Xbox One ve PS4 Elektrik Faturanızı Kabartıyor Mu?

Yeni nesil konsolları seviyoruz ama bakalım elektrik faturalarımız ne kadar seviyor?

Xbox One da, PlayStation 4 de bizi oyunlar ve multimedya içerikleri ile olabilecek en keyifli şekilde eğlendirmeye uğraşıyor. Ama ne yazık ki ikisi de elektrik kullanımı konusunda pek müsrif çıktı. ABD kaynaklı enerji kurumu olan NRDC’nin (Natural Resources Defense Council) yayınladığı rapora göre (rapora bu linkten ulaşabilirsiniz), iki süper konsol da, önceki nesil cihazlara göre 2-3 kat daha fazla enerji harcıyor. Nintendo Wii U ise, önceki nesil Wii’ye göre daha az elektrik harcayarak alnının akıyla temize çıktı.

Microsoft’un Xbox One modelinde en büyük elektrik tüketici parça Kinect, her zaman komut almayı bekleyen modu yüzünden asla kapanmıyor. NRDC’nin tahminlerine göre Xbox One konsolları, her yıl toplamda 400 milyon Dolar’lık fatura yaratacak. Ama Microsoft geçende Kinect’siz bir modeli piyasaya çıkartacağını duyurdu. Bu durum, faturaları biraz toparlayabilir.

Diğer süper konsol olan Sony’nin Playstation 4’ünde ise ana sorun USB portları. Cihaz uyku modundayken bile birşeyleri şarj etmeye yarayan USB portları devamlı elektrik çekiyor. Hatta porta bir şey takılı olmasa bile. Bu da gereksiz elektrik tüketimine yol açıyormuş.

Wii U aralarında en masumu, cihaz açıkken diğer iki konsola göre yarıya kadar daha az elektrik çekiyor ve uyku modunda hiç elektrik kullanmıyormuş.

Görüntülenmeler:
13
İlgili Kategoriler
Konsol · PlayStation · XBox
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com