Kategoriler

ASUS Z97-A Anakart İncelemesi

Uzun zaman oldu donanım incelemesi için klavye tıkırdatmayalı. Özellikle askerdeyse, insan cidden bilgisayar karşısında bir şeyler yazmayı ve fikirlerini klavyesini tıkırdatarak paylaşmayı özlüyor. Hele ki askerdeki bu insan bir donanım editörüyse, zamanında incelediği tüm donanımlar bir bir gözünün önünden film şeridi gibi akıp gidebiliyor da.

Ama aynı şekilde zaman da akıp gidiyor ve gün oluyor devran dönüyor, askerdeki donanım editörü eninde sonunda donanımlarına yeniden kavuşuyor. Sonra da bu sevincin ve herhangi bir karakter sınırının olmamasının verdiği gazla, çenesi düşebiliyor böyle. Mazur görün efendim.

BU KADAR GEYİK YETER…
Tabii şımarıklık edip sınırları da zorlamamak gerek, sonuçta bu yazı bir ürün incelemesiyle ilgili ve siz de bu ürün hakkında bilgi edinmek için geldiniz buraya. Peki ne var elimizde? Şimdiye kadar çıkardığı onlarca başarılı ürünlerle gönlümüzde taht kuran Asus’un, Intel Z97 çipsetini taşıyan şık bir anakartı, Asus Z97-A. Dilerseniz, öncelikle anakartımızın teknik özelliklerine bir göz atalım hep birlikte:

Intel Z97 çipset,
LGA 1150 işlemci soketi (4. ve 5. Nesil Intel Core işlemci ailesi için),
Maksimum 32GB’a ve 3200MHz’e kadar (O.C.) bellek takabildiğimiz 4 adet DIMM slotu,
2 adet PCI Express 3.0 / 2.0 x16 (x16 ya da x8/x8 çalışıyor),
1 adet PCI Expres 2.0 x16 slotu,
2 adet PCI Express 2.0 x1 slotu,
2 adet PCI slotu,
AMD QuadGPU CrossFireX ve NVIDIA QuadGPU SLI desteği,
1 adet Sata Express portu,
4 Adet Sata 6Gb/s portu,
1 adet M.2 Socket 3,
Gigabit ethernet,
Crystal Sound 2 özellikli Realtek ALC 892 8 kanal ses codec’i,
6 adede kadar USB 2.0 / 3.0, 8 adede kadar USB 2.0 / 1.1 portları

Anakartımızın temel özellikleri bunlar oyunseverler. Kısacası, canavar bir bilgisayar yaratacaksanız eğer, istediğiniz tüm özellikler Asus Z97-A’da mevcut. Hatta eksiği yok, fazlası var bile diyebiliriz. Nedir peki fazla olan? Asus teknolojileri elbette. Mesela kartın kutusunun üzerinde görebileceğiniz kocaman “5-Way Optimization” özelliği. Bu özelliği biraz daha açmaya ne dersiniz?

asus-z87-a-4

HER YÖNDEN OPTİMİZASYON
Dual Intelligent Processors 5’in katkılarıyla bizlerle buluşan 5 yönlü optimizasyon, tek bir tıklama ile TPU (Turbo Processing Unit), EPU (Energy Processing Unit), DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3 ve Turbo APP’i harekete geçiriyor ve sistemin o anki durumuna göre işlemci performansının ve soğutma sisteminin daha verimli kullanılmasını, enerji tasarrufu yapılmasını vw ağ ve ses ayarlarının kişiselleştirilmesine olanak tanıyor. DIGI+ Power Control sayesinde de Asus Z97-A anakart, dijital VRM ve DRAM voltaj kontrolcüleri ile optimal sistem verimliliği, stabilite ve performans vadediyor. Tüm bu laf kalabalığının size anlatmak istediği şu sevgili Fragtist takipçileri: Bu kart, diğer bileşenlerin (özellikle işlemci ve belleğin) tüm potansiyelini ortaya koymasını sağlarken diğer yandan da uzun ömür ve stabilite sunuyor kullanıcıya. Uzun zaman kullanabileceğimiz sorunsuz bir sistem için gerekli özellikleri yani.

1 2

Görüntülenmeler:
81
İlgili Kategoriler
Anakart · Donanım · Donanım İnceleme
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com