Kategoriler

MSI Z97 GAMING 5 Anakart İncelemesi

NEVİ ŞAHSINA MÜNHASIR BİR ANAKART
EMI kalkanı, Audio Boost ve Sound Blaster Cinema ile Kristal berraklığında ve yüksek kalitede surround ses vadeden kart, bu konusunda ekstra özelliği bulunmayan anakartlardan daha iyi bir kalite sunarken; pek çok kullanıcıyı da “Acaba ses kartı alsam mı ki?” sorusundan kurtarıyor (profesyonel işleri için ses kartı alacak olanları ya da bu konuda kolay kolay tatmin olmayan audiophile’leri saymıyorum elbette).

Ses deneyimini artıran diğer etmenler arasında EMI kalkanı, çift kulaklık amplifikatörü, yüksek kalite ses kapasitörleri ve altın kaplama ses giriş çıkışlarının kullanılması da bulunuyor. USB Audio Power da, USB ses kalitesini artıran bir özellik.

Bu ses kısmını bir kenara bırakacak olursak, anakartın oyuncuları ihya edecek pek çok özelliği var. Birini yukarıda söyledim zaten (Killer E2205); diğerleri arasında da tek tıkla overclock yapmaya izin veren OC Genie 4 (MSI Gaming App de, hiçbir OC bilgisi olmadan 3 farklı profil arasında geçiş yapmamızı sağlıyor), SteamOS desteği, stream yapmamızı sağlayan XSplit Gamecaster uygulaması (bu uygulamanın normalde ücretli olan Premium versiyonu, kartla birlikte 6 ay ücretsiz), fare ve klavyenin tepki süresini azaltan Gaming Device Port ve uzun yıllar (10 yıla kadar ömrü var) kafamız rahat bir şekilde oyun oynamamızı sağlayacak olan Military Class 4 bileşenler yer alıyor.

Uzun ömürlü Super Ferrit Boğum ve Dark kapasitörleriyle uzun ömür (10 yıla kadar, ki zaten bir sistemi 10 yıl kullanmak çok çok düşük bir ihtimal biliyorsunuz.) ve stabilite sunan kartta devre koruması, yüksek sıcaklık koruması, nem koruması ve elektrostatik boşalım koruması da mevcut.

Tüm bunların haricinde Super Charger desteğiyle USB üzerinden tüm cihazlarımızı daha hızlı şarj edebiliyor, Smart Fan Control ile anakart üzerinde bulunan tüm fanları kontrol edebiliyor ve kutudan çıkan “I’m sorry, busy gaming (Oyun oynuyorum, rahatsız etmeyin.) yazısını kapımıza asabiliyoruz.

fragtist-msi-z97-gaming-5-3

1 2 3 4