Kategoriler

AOC d2357Ph İncelemesi

Monitörlerde ince çerçeve önemlidir. Çerçeve ne kadar ince olursa görüntüye de o kadar odaklanma imkanınız olur. Ayrıca birden fazla monitör kurup oyun oynamak istediğinizde iki monitör arasındaki kalınlık ne kadar az olursa imleci daha kolay bulup o kadar rahat oyun oynayabilirsiniz. AOC’nin d2357Ph modeli yalnızca yarım santimlik bir kalınlığa sahip. Neredeyse yok denebilecek kadar ince yani çerçevesi. Zaten monitörü kutusundan çıkarttığınızda gözünüze ilk çarpan özelliği bu inceliği ve hafifliği oluyor. O kadar büyük kutunun içerisinden bu kadar ince ve hafif bir monitör çıkınca şaşırıyorsunuz.

Monitörün bir başka farklı özelliği ise ister beraberinde gelen ayağı altına vidalayarak, monitörün arkasındaki ayağı arkaya açıp yaslayarak kullanabilmeniz. Bu durumda monitörün altı dayanak vazifesi gördüğünden bir dengesizlik söz konusu olmuyor. Resmen masaüstünüzde 23”lik bir resim çerçevesi oluyor. Gene de monitör çok hafif olduğundan evde haylaz bir çocuk yada evcil hayvan varsa ayağı takmakta fayda var. Böylelikle monitörün altındaki boşluğu kullanarak masanızda yer kazanıyorsunuz. AOC d2357Ph’ta bir adet VGA ve iki adet HDMI girişi var. DVI girişi yok. Bu gözünüze bir eksiklik olarak görünebilir. Bu yüzden satın almadan önce ekran kartınızdaki çıkışları hesaba katmanız gerekiyor. Haliyle bu monitöre bir konsol da bağlayabiliyorsunuz. 2ms tepki süresi artık 3D monitörler için standart hale geldi. 23”lik boyutu haliyle 1920 x 1080 çözünülürlüğü destekliyor. Dahili hoparlörleri ve ses/kulaklık çıkışları da cabası. Monitörün sağ alt tarafındaki dokunmatik ayar tuşları mükemmel çalışıyor. Şimdiye kadar monitörlerde gördüğüm en iyi kontrollerden birisi diyebilirim. Kontroller ne hafif bir dokunuşla sizi yanıltacak kadar hızlı nede ağır bir baskı uygulamayı gerekecek kadar sert. Pasif 3D özelliği olduğundan monitörle beraber bir adet gözlük geliyor. Gözlük kullananlar için kendi çerçevelerinin üstüne takılabilecek bir adet klipsli gözlük daha kutusunun içerisinde var. Ayrıca kutunun içerisinden bir adet HDMI kablosu da çıkıyor. HDMI girişi olup kablo vermeyen firmaların kulağı çınlasın. Monitörün kontrast oranının 20:000:000:1 (dinamik, 1000:1 statik) ve görüntüleme açısının 170 derece yatay 160 derece dikey olduğunu da ekleyelim.

Öncelikle 3D modu olmadan gördüklerimizden bahsedelim. TN monitörler haliyle IPS monitörlerle kapışamıyor. Ama tepkime süresi IPS monitörlerde yeterli olmadığından 3D istiyorsak TN panel kullanmak zorundayız. TN panellerle kıyasladığımızda AOC gayet iyi bir performans gösteriyor. Hangi oyunu oynarsak oynayalım görüntüde bir sorunla karşılaşmadık. Haliyle monitör açıldığında görüntü ayarlarına bir girip gamma, parlaklık ve kontrastı düzenlemeniz gerekiyor. Ekranın kaplamasından dolayı parlak ortamlarda yansıma yaptığını söylemek durumundayım ama bu sizi rahatsız etmiyor. Bu monitörden üç taneyi bir araya getirdiğinizde oyun keyfinizin katlanarak artacağına eminim. 3D performansı da sorunsuz. Bilgisayarınıza herhangi bir yazılım kurmadan tek tuşla 3D görüntü alabiliyorsunuz. Ek bir yazılım kurarak daha ince ayarlara ulaşmanız mümkün. Pasif 3D, Aktife göre haliyle bazı avantaj ve dezavantajlara sahip ama genel olarak AOC’nin iyi bir pasif 3D monitör olduğunu söyleyebilirim. Pasif 3D için monitörün tam karşısında olup bakış açınızı ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

Görüntülenmeler:
4
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Masaüstü · Monitör
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com