Kategoriler

APU (Accelerated Processing Unit) Nedir?

APU (Accelerated Processing Unit) Nedir?

CPU‘yla GPU tamam da, nedir bu APU?” diye soranlardan mısınız? O zaman kulak verin bakalım, Accelerated Processing Unit neymiş?

APU, Accelerated Processing Unit‘in (Hızlandırılmış İşlem Birimi) kısaltmasıdır. Aslen, CPU ve GPU işlem birimlerini aynı anda barındıran çipe verilen isimdir. Bu tür çiplerde asıl amaç, uygun fiyata makul performans sunmaktır; ancak APU‘nun çeşitli artı yönleri de mevcuttur. Örneğin bileşenler birbirlerine çok yakın olduğundan ötürü veri transfer hızı artar, güç tüketimi %50‘ye varan oranda azalır. Özellikle dizüstü sistemlerde ısınma faktörü en aza indirilir.

Accelerated Processing Unit ‘ler, performans açısından high-end (yani çok yüksek performanslı) masaüstü/dizüstü sistemlere yetişemese de, oyun performansı dâhil gayet doyurucu sonuçlar verebilir. Bu tür işlemciler, video işleme gibi spesifik alanlarda da gayet iyi sonuçlar verebilir.

Günümüzde Accelerated Processing Unit ‘lerin en mantıklı kullanım alanları olarak orta-alt sınıf dizüstü bilgisayarlar ile bütçe odaklı masaüstü sistemleri gösterebiliriz. Tabi ki bu, sistemde kullanılan APU‘nun ait olduğu sınıfa (ve buna paralel olarak sunduğu işlem/grafik performansına) göre değişen bir durumdur.