Kategoriler

Asus Crosshair V Formula-Z

nakart incelemelerimizde Intel, ekran kartı incelemelerimizde ise AMD ağırlıklı bir listemiz var. Bu yüzden farklı ürünler gelip bu düzeni kırdığında, sizlere daha fazla alternatif sunabildiğimiz için çok seviniyoruz.
Asus’un Crosshair V Formula-Z’si de bu anakartlardan birisi. AMD’nin 990FX/SB950 yongaseti’ne sahip olan anakart, AM3+ FX, Phenom II, Athlon II, Sempron 100 serisi ve maksimum 140 TDP değerine sahip işlemciler’i destekliyor.
Anakart, Asus’un Republic of Gamers serisine ait olduğundan tasarımı da haliyle siyah ve kırmızı renklerin hakimiyetinde. Oyuncular için tasarlanan bu yüksek seviyeli anakartın teknik özellikler tablosu şöyle:

Desteklenen işlemci soketi AM3+
Bellek 4 x DDR3, en fazla 32 GB
Genişleme yuvaları: 3x PCIe 2.0x 16 (16x16x+ veya 16x8x8), 1x PCIe 2.0x 16 (x4 modunda), 1x PCIe x1,1 PCI
Depolama 8x SATA 6
USB 6 USB 3.0 ve 16 USB 2.0
Ses SupremeFX III, 7.1 kanal
LAN Intel Gigabit Ethernet

Burada hemen belirtelim; 16 USB 2.0 desteğinin yarısı anakart üzerindeki 2XUSB 2.0 yuvasının 4 adetlik USB 2.0 bracket desteği vermesinden geliyor. Zaten geri kalanlar anakartın arkasında. Hatta bunlardan birisi de RoG Connect’i bağlayabileceğiniz beyaz USB yuvası.
Bellek desteği ise hız aşırtmalı olarak 2400 MHz’e kadar var.

Anakartın genel tasarımında özellikle işlemcinin etrafındaki kapasitör sayısı ve bunlara yakın yüksek soğutucu bloğu dikkat çekiyor. İşlemci yuvasının çevresindeki soğutucular, Asus’un “CeraM!X Isı Bloğu Kaplaması” olarak adlandırdığı ve daha önce SaberTooth serisinden gördüğümüz farklı bir malzemeden üretilmiş. Bu yüksek blok, işlemciye takılabilecek büyük soğutucuların montajına engel olacak yapıda değil. Burada içiniz rahat edebilir.

Anakartın sol/üst köşesinde kalan açma/kapama (Start) ve Reset butonları, özellikle açık sistemlerde hayli işe yarıyan güzel bir detay. Bize inceleme yaparken büyük kolaylık sağladığını söylemeden geçemeyeceğim. GO Button ise bellek zamanlamalarıyla ilgili sorun yaşadığınızda yardıma koşan bir buton. Sisteminiz belleklerle sorun yaşar da açılmayı reddederse sizi kurtarıyor. Bu tuşa işletim sistemindeyken basıldığında önceden belirlenmiş bir overclock profilini etkinleştiriyor. Start tuşunun hemen üzerindeki küçük gösterge paneli, sistemin hata kodlarını gösteriyor. Gösterge panelinin solunda kalan küçük anahtar ise LN2 denemelerinde, eksi derecelerede sistem sıcaklıklarını takip etmek için kullanılıyor.

1 2

Görüntülenmeler:
12
İlgili Kategoriler
Anakart · Donanım İnceleme · Masaüstü
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com