Kategoriler

Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC Edition İncelemesi

Asus’un ürünleri bizleri şaşırtmaya devam ediyor sevgili Fragtist takipçileri. Çeşitli ürünleriyle gönlümüzde that kurmayı başaran firma, bu sefer de ilginç bir ekran kartıyla karşımıza çıktı. Peki Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC Edition’ı diğerlerinden farklı kılan ne?

Bilemediniz, hızaşırtmalı gelişi değil. Şunu da belirteyim, eğer daha önce bu seri hakkında okumadıysanız bileceğiniz bir özellik de değil bu. Peki ne?

HİÇ SES ÇIKARMAYAN FAN MI OLUR?
Asus yapmış, olmuş. Performans testlerine, deneyimlerimize vesaire birazdan geçeceğim. Ondan önce sizlere, GTX 750 Ti Strix’i diğerlerinden özel kılan yanından bahsedeyim. Asus’un henüz genç olan Strix ailesine mensup kart, yarı pasif bir soğutmaya sahip. Bu ne demek? Açıklayayım.

Asus’un bu kartındaki fanlar, kart 65 dereceye ulaşmadan devreye girmiyor. Bu da sıfır gürültü anlamına geliyor bildiğiniz üzere. Eh, sıcaktan kavrulan bir sisteminiz yoksa (ki bu sıcaklarda o da olur), oyun oynamak gibi yüksek görüntü işleme performansı gerektirmeyen işlerinizi yaparken fanlar pek oralı olmuyor. Ama diyelim ki Battlefield 4’ü açtınız, çatışmalara girdiniz… Kart da ufaktan ısınmaya başladı ve 65 dereceyi geçti; işte o zaman fanlar devreye giriyor.

Şimdi gelelim bunun artılarına… Birincisi, ne kadar az fan çalışırsa kafamız o kadar az şişer; burada hemfikiriz sanırım. İkincisi de şu: Fanların yalnızca belli zamanlarda çalışması demek, çok daha az toz toplaması demek. Bu da, uzun süreçte ekran kartının çok daha az tozlanmasını ve çok daha az gürültü çıkarmasını sağlar. Kısacası her türlü kâr.

http://www.youtube.com/watch?v=27hBljJjmGI

1 2 3 4 5