Asus HD 7850 DirectCUII Top Asus HD 7850 DirectCUII Top
Asus bu kartla beni ne kadar çok kurtardı bilemezsiniz. Eğer beni uzun zamandır takip ediyorsanız uzun ekran kartlarından çok haz etmediğimi de bilirsiniz. Lakin... Asus HD 7850 DirectCUII Top

Asus bu kartla beni ne kadar çok kurtardı bilemezsiniz. Eğer beni uzun zamandır takip ediyorsanız uzun ekran kartlarından çok haz etmediğimi de bilirsiniz. Lakin test makinasındaki testlerden sonra kartı kapıp eve götürdüm. Ne yapayım evdeki 5870 oyun oynarken acayip kasıyor. Üzerindeki tasarım klasik fabrika çıkışı. Makina kilitlenip duruyor. Benim kasa küçük, zaten bunu bile sığdırmak için bir sabit disk yuvasına çekiple girişip iptal ettim. Neyse efendim 5870’i zar zor çıkarttım kasadan. HD7850 rahat rahat sığıverdi. Nasıl mutlu oldum anlatamam. Hem daha performanslı, hem daha iyi soğutuyor. Hemen BF3’ünü açtım, üstüne bir de Blacklight Retribution patlattım. Bana mısın demedi. Her iki oyunda da zaman zaman kasılmalar oluyordu. HD7850, yük altına girince fan devir hızını otomatik olarak arttırıyor ve sistemi kurtarıyor. Zaten Asus’un başarısını kanıtlamış Direct CUII soğutucusuna söz söylemeye gerek yok.

GELELİM TESTLERE

Yiğidin önce hakkını vereyim. Asus HD7850 DirectCUII Top, referans tasarıma göre hız aşırtılmış olarak geliyor. Zaten bu günlerde referans tasarım hızlarında piyasaya sürülen bir kart bilmiyorum ben. Referans tasarımda GPU frekansı 860MHz’ken Asus’ta 975 MHz, Bellek saat hızı ise 1250 MHz ile referanstan 50 MHz daha yukarıda. 2GB standart bellek var. Bu fark haliyle referans tasarıma göre testlerde çok daha üstün bir performans gösteriyor. Lakin HD7850 28nm’nin orta-düşük seviye kartlarından. Buradan kartın sürüngen olduğu anlamını çıkartmayın. Bu kart aklınıza gelen tüm oyunları en yüksek çözünülürlükte çalıştırıyor. Lakin bir 7870 performansına erişemiyor. Elimize geçen 7870’lerden ortalama %10-15 daha düşük performans gösteriyor.
Kartın üzerinde 1DVI, 2 DP, 1 HDMI çıkışı var. Yani 4 monitöre kadar görüntü alabilirsiniz. Şu haliyle bile bir çok işinizi rahatlıkla görecektir. Açıkçası illaki orta seviye bir AMD ekrankartlı sistem toplacak olsam bu kartı tercih ederdim. Hem dertsiz tasasız hem de taş gibi performansı var. Performans notunu kendi klasmanındaki kartlara göre verdim. O yüzden 5’i görünce şaşırmayın. Bir de kutu içeriği biraz zayıf.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.