Kategoriler

Asus HD 7950 DirectCUII Top

AMD yeni grafik yongasını geliştirdikten sonra bu platformun versiyonlarını satışa sunmaya başladı. Bazı markalar AMD tarafında üreticilere sunulan standart versiyonun üzerine pek bir şey eklemeden pazara sunulurken Asus gibi markalar kendi tasarımlarını sunarak ürüne değer katıyor. Asus 7950 Direct CU II Top modeli Asus’un soğutucusunu taşıyor. Asus, ATI’nin 7950 standart modelindeki 800 MHz’lik standart GPU hızını bu kartta 900’e taşımış. Yani kart fabrika çıkışlı olarak hız aşırtmalı geliyor. Böylece performans artışı sağlamış. 5000 MHz’lik bellek hızına ise dokunmamış. Asus 7950’nin üzerinde 3GB DDR5 bellek bulunuyor. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarında bulunan PCI 3 desteği bu kartta da var. Bu da 16GB’lık bir veri transfer hızı anlamına geliyor ki bir önceki PCI standartına göre iki kat yüksek veri hızı sağlanmış oluyor. Tabii ki bu hızlandırma üzerinde PCI 3 yuvası olan anakartlar için geçerli. Serinin en üst seviyesi olan 7970’le bu kartı karşılaştırdığımızda 7950’nin 7970’in biraz daha kırpılmış bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

Fragtist-Asus HD 7950 DirectCUII Top_arka panel

Ekran kartının arkasında HDMI, DVI ve iki adet Display port çıkışları var. Kutunun içerisinden Display port için bir adet HDMI dönüştürücü çıkıyor. Böylelikle birden çok monitör kullanabiliyorsunuz. Kartın tasarımı Direct CU II ve üç slotluk yer kaplayan, çift fanlı bu geniş soğutucu Asus’un daha önceki ekran kartlarından da aşina olduğumuz bir görüntüye sahip. Bu soğutucu hız aşırtmaya daha uygun bir yapı sağlıyor. Fakat çok geniş olduğundan kasa içerisinde oldukça fazla yer kaplıyor. Kart gücünü ise iki adet 6 pinlik girişinden alıyor. Kartın arkasını kaplayan koruyucu bir metal plaka yok. Böylece hız aşırtma için gerekli hava akışıda daha kolay sağlanıyor.

Testlerimizde saat hızlarıyla oynamadan bir karşılaştırma yaptığımızda, 7950’nin en üst seviye ayarlarda 7970’in ortalama %25 altında kaldığını söyleyebiliriz. 7950’yi hız aşırtmayla zorladığımızda ise, 7970’in standart saat hızlarında çalıştırıldığında elde edilen puanlara yakın, hatta üstüne çıkan bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Yani bu kartı satın alıp hız aşırtmayla 7970 performansı alabilirsiniz. Özetle NVIDIA yeni ekran kartı ailesini piyasaya sürünceye kadar AMD 7970 ve 7950 ile ilk iki sırayı kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor.

Görüntülenmeler:
24
İlgili etiketler:
· · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Ekran Kartı · Masaüstü
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com