Kategoriler

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde Asus ROG Matrix Platinum GTX 980’i incelemiştik. Şimdi de sıra, Strix ailesinin en güçlüsü olan Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition’a geldi. Bakalım o nasıl bir performans sunuyor, beraberinde neler getiriyor?

NVIDIA’nın Maxwell ailesine ve Asus’un Strix serisine mensup bir ekran kartı daha incelemiş ve pek bir sevmiştik: Asus Strix GeForce GTX 970 OC Edition. 980’e geçmeden, kardeşinin incelemesini de okumak isteyebilirsiniz.

Okudunuz mu? O zaman yeni ekran kartımıza geçelim!

TASARIM
Ekran kartının tasarımı hakkında söyleyecek pek bir şey yok aslına bakacak olursanız. DirectCU II soğutucu, her zamanki asaletiyle karşımızda. Elbette kartın Strix ailesine mensup olduğunu da, soğutucu üzerindeki/fanın etrafındaki keskin ve köşeli hatlardan ve “Strix” logosundan anlıyoruz. Fanların ortasında bulunan kırmızı çizgili halkalar da, daha önceki Strix ekran kartlarından aşina olduğumuz bir tasarım ayrıntısı.

Bu Strix’i kardeşlerinden ayıran en büyük tasarım detayı ise şu: Kutu içerisinden, iki farklı renkte (siyah/gri ve siyah/kırmızı) 4 adet yapışkan parça çıkıyor. 3M’in elinden çıkan bu parçalardan istediğimizi, soğutucu üzerine yapıştırabiliyoruz. Asus burada bir jest yapmış ve ekran kartının soğutucu rengini, kullanıcıya bırakmış. Pek çoğumuz kartın fan tarafını çok görmediğimiz için çok da önemli bir özellik değil; ancak yine de iyi düşünüldüğünü söylemek mümkün.

Kartımızın arkasında 3 adet DisplayPort, bir adet HDMI ve bir adet de DVI-I bağlantı noktası bulunuyor. Burada dilediğiniz bağlantıyı kullanabilirsiniz; ancak şunu bilmeniz gerekiyor: Eğer monitörünüzde G-SYNC desteği varsa, DisplayPort bağlantı noktalarından birini kullanmak  zorundasınız. Bunu da unutmayın derim. Son olarak kartın, 6pin ve 8pin olmak üzere iki adet güç bağlantı noktasının bulunduğunu ve arka kısımda metal bir plakaya ev sahipliği yaptığını belirteyim. Biliyorsunuz bu plaka kartın daha serin çalışmasını, daha az toz tutmasını ve daha sağlam olmasını sağlıyor.

Şimdi de, teknik özelliklere geçelim dilerseniz.

fragtist-donanim-inceleme-asus-strix-980-6

Soğutucu üzerindeki siyah/kırmızı desenlerin yerine, siyah/gri desenler de takılabiliyor.

1 2 3 4