Kategoriler

BenQ XL2420T İncelemesi

Yalnızca oyun için üretilen donanımları incelemeye bayılıyorum. Her ayrıntısında tıpkı bizim gibi bir oyuncunun parmak izinin olduğunu görmek gerçekten keyif veriyor. BenQ’nun uzun zamandır Counter Strike şampiyonları HeatoN ve SpawN’la çalıştıklarını hepimiz biliyoruz. Açıkçası BenQ XL2420T’yi test ederken en büyük korkum bu monitörlerin fazlasıyla FPS odaklı üretilmiş olmalarıydı. Allah’tan korktuğum gibi çıkmadı.

NERESİNDEN BAŞLASAM BİLEMİYORUM

BenQ’nun yeni XL2420T ve 2410T serisini ilk gördüğümde içimde bir kıpırtı olmuştu. En sonunda diğer üreticilerin yaptığı gibi yüksek çözünülürlüklü ve düşük tepkime süresine sahip bir monitör üretip bunu oyun monitörü diye lanse etmek yerine yüzde yüz oyuncular için üretilmiş bir tasarımla yola çıkan bir marka görmüştüm. XL2420T gelinceye kadar elimdeki broşürü kaç kere okudum bilemiyorum.

İLK BAKIŞTA

Haliyle ilk bakışta monitörün en dikkat çeken özelliği ayağının ön kısmında süpürgeye benzeyen bir yükselti ve bunun sağına veya soluna takılabilen kumandası (S Switch). Yükseltinin esprisi tabii ki hepimizin monitörün önüne yığdığımız şeyleri yaslayabileceğimiz bir alan sağlaması. Pek az oyuncu bu kısmı klavyesini ve faresini sıkıştırabileceği bir alan olarak görecektir. Üstelik arkadaki nispeten kalın ayağı da güzel bir şekilde kamufle ediyor. S Switch ise gerçekten faydalı bir kumanda. Üzerinde bulunan 1,2,3, tuşlarına atayabileceğiniz farklı profiller arasında hızlıca geçiş yapabilmenizin yanısıra tekerlek yardımıyla monitörün menüsünü gayet hızlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Tekerlek aynı zamanda tuş olarak da kullanılabiliyor. Açıkçası monitörün sağındaki kontrol tuşları yerine ben bu kumandayı tercih ediyorum. Kontrol tuşları demişken, monitörün üzerindeki tuşlar görünmüyor! Ancak siz elinizi sağ tarafa yaklaştırdığınızda tuşlar beyaz bir ışıkla 5 nokta halinde aydınlanıyor ve onları o zaman fark ediyorsunuz. Çok şık ve kibar bir ayrıntı. Sanki monitör size hoş geldin sahip diyor. Menü arayüzü tam kullanıcı dostu. Dil seçenekleri arasında maalesef Türkçe yok.

Fragtist-BenQ XL2420T-30b

ARKAYA DOLANALIM

24”lik BenQ’nun arka tarafını çok beğeneceksiniz. Çünkü 90 derece dönebilen ve aynı zamanda aşağı yukarıya tek parmakla hareket ettirilebilen bu monitörü taşımak için arkada bir kulp bile var. Monitörün arkasında kablolarınızı geçirmek için uygun kanallar ve delikler yerleştirilmiş. En güzel özellik ise VGA, DVI-DL, 2 adet HDMI, Display Port ve USB girişlerinin monitörün üzerinde kırmızı işaretlerle etiketlenmiş olması. Yani bir kabloyu takmak için illaki monitörü devirmeniz gerekmiyor. Hangi girişin nerede olduğunu bildikten sonra gerisi el yordamıyla halloluyor. Bu arada S Switch’i takmak için aynı bir giriş var. Yani USB girişinden yemiyor. Gene arkada bir adet USB girişi ve bir adet USB hub girişi var. Bu giriş monitörün sol yanında bulunan iki adet USB yuvasını besliyor. Gene sol yanda bulunan 3,5’luk kulaklık girişini de atlamayayım. Monitörün ayağı sabitken yukarı ve aşağı 35 derece, sola ve sağa 45 derece kadar çevirebildiğinizi de söylemişmiydim? Daha ballandıracak bir şey kaldı mı?

1 2

Görüntülenmeler:
19
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Masaüstü · Monitör