Bilgisayarınızın ısınmasını nasıl önlersiniz? Soğutma önerileri. Bilgisayarınızın ısınmasını nasıl önlersiniz? Soğutma önerileri.
Bilgisayarınızı bu sıcak günlerde serin tutmak için bilmek isteyeceğiniz herşeyi dosya konumuzda topladık. Bilgisayarları Neden Soğutuyoruz? Bu soru çoğu deneyimli bilgisayar sahibine çok basit... Bilgisayarınızın ısınmasını nasıl önlersiniz? Soğutma önerileri.

Bilgisayarınızı bu sıcak günlerde serin tutmak için bilmek isteyeceğiniz herşeyi dosya konumuzda topladık.

Bilgisayarları Neden Soğutuyoruz?

Bu soru çoğu deneyimli bilgisayar sahibine çok basit gelebilir ama bilgisayar toplamaya yeni başlayanlar veya deneyimli olmayanlar için önemli bir sorudur. Bilgisayarlar, ne tür olursa olsun, birer ısı kaynağıdır. Bilgisayarınızın birçok parçası, devrelerinden elektrik geçtikçe buna direnç gösterir ve ısınmaya başlar. Bu parçaların başında işlemci (CPU), grafik işlemcisi (GPU), anakart ve harddiskler gelir. Her ne kadar günümüz teknolojisi ile tüm parçalar minimal seviyede ısı yaymak için üretilse bile, fazlalık ısıyı dışarı atmak ve bilgisayarınızı soğutmak hem parçaların çabuk bozulmalarını ve hatalı çalışmalarını engeller, hem de ömürlerini artırır. Bilgisayarları soğutmak için çeşitli yöntemler mevcut, şimdi sırayla bunlara bakalım.

Fragtist-hava-soğutma

Hava İle Soğutma

Hava ile soğutma, bilgisayarlar için en yaygın soğutma yöntemidir. Bilgisayar (veya notebook) kasası içinde biriken sıcak havayı, çeşitli boylardaki ve noktalardaki vantilatörler (fan’lar) sayesinde dışarı atma şeklinde çalışır. Buna ek olarak, kasa içinde çift yöne doğru hava akışı yaratarak, dışarıdan soğuk havayı alıp, içerideki sıcak hava ile yer değiştirmek de en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu hava akışını yönetmek için fanlar sadece kasa ön, arka, alt veya üstüne değil, direk parçaların üzerine de monte edilebilir.

Bir bilgisayar kasasına fanları paralel (yan yana) veya seri (arka arkaya) olarak takabilirsiniz. Paralel takılan fanlar serbest hava akışını artıracaktır; fakar seri takılan fanlar kasa içindeki hava basıncını artıracaktır. Her iki yöntemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunur. Klasik bilgisayar kasalarında genelde, ön cephenin alt kısmında dışarıdan soğuk havayı içeri çekmek için bir fan ve arka cephenin üst kısmında içerideki sıcak havayı dışarı atmak için bir başka fan bulunur. Böylece alttan çekilen soğuk hava ısınıp yükselirken beraberinde parçaların ürettiği sıcak havayı da çekerek dışa dönük fanlara yölendirecektir. Fan sayısını artırarak ve dizilimini değiştirerek daha etkili bir soğutma sağlayabilirsiniz.

Notebook, laptop ve benzer taşınabilir bilgisayarların bir kısmında aynı şekilde üretilen sıcak havayı dışarıya atmaya yarayan yatay yerleştirilmiş fanlar bulunur. Bu fanlara soğuk hava ise ya cihazın altında veya yanındaki/arkasındaki ızgaralardan içeri çekilir. Fakat hem bu taşınabilir bilgisayararın performansları genelde masaüstü versiyonlarına göre daha düşük olduğundan, hem de daha az ısı ürettiklerinden, yoğun hava akışına ihtiyaç duymadan uzun süre çalışabilirler. Ayrıca taşınabilir bilgisayarların sıkışık tasarımları, bu fanların yerleşimini ve performansını doğal olarak sınırlar. Bu yüzden çoğu yeni nesil notebook/laptop/ultrabook?da az ısı üreten parçalar ve pasif soğutma yöntemleri öncelikli olarak kullanılmaktadır.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.