Kategoriler

DLNA Nedir?

DLNA, “Digital Living Network Alliance (Dijital Anlık Ağ Birliği)”ın kısaltmasıdır. Kabaca tanımlarsak DLNA, daha çok kablosuz ağa bağlanabilen farklı cihazlar arasında kolayca veri akışı sağlayan bir iletişim standardıdır.

Medya içeriklerinin cihazlar arasında akışını sağlayan DLNA’in temelleri 2003 yılında Sony tarafından atılmış, DLNA destekli cihaz sayısı yıl itibariyle 500 milyonu aşmıştır. DLNA sertifikalı ürünler arasında akıllı telefonlardan akıllı televizyonlara, kablosuz bağlantı özelliğine sahip fotoğraf makinelerinden NAS depolama cihazlarına, masaüstü/dizüstü bilgisayarlardan konsollara ve yazıcılara kadar pek çok cihaz bulunmaktadır.

Şimdi DLNA nasıl çalışıyor ona değinelim biraz da. Yukarıda saydığım DLNA özellikli ürünlerden herhangi ikisi ağa bağlandığı zaman, bu iki cihaz arasında marka/model gözetmeksizin veri akışı sağlanabiliyor. Örneğin NAS depolama çözümünüz içerisindeki bir video, akıllı televizyonunuzdan izlenebiliyor. Ya da akıllı telefonunuzdaki müziğe, yine akıllı televizyonunuzdan ulaşabiliyorsunuz. Oldukça pratik ve engelleri ortadan kaldırması bir yana, her cihazda karşımıza çıkacak kadar yaygın olması da DLNA’in bir diğer artısıdır.

Yine de gözleriniz, bu cihazların herhangi biri arasında seçim yaparken “DLNA Sertifikalı” ibaresini arasın. Bir gün mutlaka işiniz düşecektir zira.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com