Kategoriler

Asus ROG Matrix Platinum GTX 980 İncelemesi

Uzunca bir süredir ekran kartı incelemiyor olabilirim. Bakayım… Evet, en son 22 Aralık’ta Asus Strix GTX 970 OC‘yi incelemişim. Hey gidi hey, zaman hızlı geçiyor arkadaşlar. O nedenle bir an evvel başlayayım ki, diğer işlere de vakit kalsın değil mi?

Asus’un ROG ailesine mensup Matrix serisi ekran kartları, epeydir piyasada. Asus, her yeni seri ekran kartıyla birlikte Matrix ailesine de yeni ürünler ekliyor. Ofisimizde uzunca bir süredir misafir ettiğimiz ROG Matrix GTX 980 de, ailenin son fertlerinden.

Kendisiyle çılgın benchmarklar attım, deli gibi oyunlar oynadım (yaşasın ekran kartı testleri!). Şimdi sıra, kartın neler getirdiğini anlatmaya geldi. Hazır mıyız? Eh, hadi o zaman başlayalım efendim.

TASARIM
Asus’un Matrix ailesi, her zaman çılgın güzellikte tasarımlara sahne olmuştur. Eh, ROG serisine mensup ne de olsa, olacak o kadar. ROG serisine mensup olmanın bir diğer getirisi de, kırmızı ve siyahın bolca kullanımıdır. Evet, kartımız bol bol kırmızı ve siyah çizgiye sahip.

Bunun yanı sıra yırtıcı bir soğutucu tasarımı olduğunu da belirtmeliyim. 10mm’lik mat siyah ısı borusu ve CoolTech fan teknolojisinin kullanıldığı DirectCU II soğutucu, Asus’a göre referans tasarıma nazaran %25 daha serin ve 3 kat daha sessiz bir soğutma sunuyor. Gayet güzel.

Ekran kartının yanında renk değiştiren bir Republic of Gamers yazısı var. Bu yazı, ekran kartı çalışırken renk değiştiriyor ve GPU’nun doluluk oranını gösteriyor. Mesela şu anda ben bu yazıyı yazarken, turkuvaz renkte bir Republic of Gamers görüyorum. Sarı orta derecede, Kırmızı ise üst seviye doluluk demek. Yeşil renk de “Safe Mode”un habercisi. (:

Ekran kartının alt kısmında bulunan alüminyum plaka, tasarımın şıklığına ve soğutmaya katkıda bulunuyor. Elbette board’un korunmasında da etkin bir rol oynuyor bu plaka.

Oldukça kaslı, yüksek performanslı ve güzel bir ekran kartı olduğunu söylemeliyim. Ekran kartlarında da tasarım konuşur olduk ya, daha ne diyeyim bilemiyorum (nr yapayım çok güzel tasarlıyorlar).

fragtist-donanim-inceleme-asus-rog-matrix-platinum-gtx-980-6

TEKNİK AYRINTILAR
Şimdi gelelim ürünün teknik ayrıntılarına… Öncelikle isminden de anlayabileceğiniz üzere bu ekran kartı, NVIDIA’nın GeForce GTX 980 grafik yongasını kullanıyor. Bu yonga, NVIDIA’nın en güçlü grafik yongası, dünyanın da en güçlülerinden biri (tabi ki biz oyuncular için tasarlanan modellerden bahsediyorum). Bu kart ve barındırdığı teknolojileri çok konuştuk (şuradan okuyabilirsiniz hatta).

Asus, tüm modellerinde yaptığı gibi Matrix’te de referans tasarıma OC uygulamış. Teknik özelliklerden görebileceğiniz bu hızaşırtmayla birlikte firma, referans tasarıma göre Matrix’in:
Assassin’s Creed Unity‘de %13,
Battlefield 4‘te %9.6,
Metro Last Light‘ta ise %10
daha fazla FPS verdiğini belirtiyor. Bu sistemde test edilmiş GTX 980’imiz olmadığı için karşılaştırmada bulunamıyoruz elbette, ancak kendi benchmark skorlarımızı vereceğiz.

Asus’un anakart ve ekran kartlarında kullandığı pek çok teknoloji var malumunuz. Şimdiye kadar isimleri çok geçti, o nedenle her defasında aynı şeyi yazmak istemiyorum artık (bu özelliklere teknik detaylardan ulaşabilirsiniz). Ancak görülen o ki, türlü Asus teknolojilerine yeni biri daha katılmış: Memory Defroster. Beki bu özellik ne işe yarıyor?

Aslına bakarsanız bu özellik, pek çok kullanıcıyı ilgilendirmiyor. Aşırı OC yapan ve sıfırın altı dereceleri zorlayan kullanıcıların seveceği Memory Defroster, Matrix’in hafızasını otomatik ve anlık olarak donmaktan koruyor. Tek bir switch kullanarak, aşırı soğuktan dolayı ortaya çıkacak olan hataları bertaraf edebiliyorsunuz. Eğer böyle bir OC delisiyseniz buyrun, Matrix her koşulda emrinize amade.

fragtist-donanim-inceleme-asus-rog-matrix-platinum-gtx-980-5

1 2 3

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com