Kategoriler

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeni bir bilgisayar alacaksanız veya eski sisteminizi güncelleyecekseniz ekran kartınızı seçerken size rehberlik etmek istedik.

Ekran Kartını Hangi Amaçla Kullanacak sınız?

İlk soracağınız soru şu olmalıdır: Ekran kartını ne için kullanacağım? Oyun oynamak, ofis bilgisayarı, grafik işleri veya video düzenleme olarak örnek bir sınıflandırma yapacak olursak;

Yüksek grafik işlem gücü isteyen işlemleri Oyun>Grafik>Video>Ofis şeklinde olarak sıralayabiliriz. Oyun oynamak en yüksek grafik işlemciyi gerektirmekte, eğer video düzenleme yapacaksanız ekran kartına ihtiyacınız önemli derecede düşecektir.

Fiyat

Ekran kartlarının 200tl’den 3000TL’ye kadar değişiklik gösterdiği günümüzde, ekran kartına harcamak istediğiniz miktar satın alma kararınızda ikinci önemli rolü oynuyor. Bütçenize ve ne yapacağınıza bağlı olarak, ekran kartlarının özelliklerine geçebiliriz.

Ekran Kartı Özellikleri

Bellek kapasitesi (RAM),işlemci hızı, Bit, RAM hızı, soğutma, Streaming Processing Units/Cuda Çekirdek Sayısı ve hafıza veri yolu hızı karşılaştıracağımız özellikler arasında bulunmakta.
RAM miktarının yüksek olması, yüksek çözünürlükte oyunlar ve daha detaylı dokulara sahip oyunlarda, yeterli RAM’e sahip olmanız için gereklidir. Eğer oyunu 1920×1080’de oynuyorsanız, 2-3GB fazlasıyla yeterli olacaktır. Birden fazla monitörünüz varsa ve oyunlarınızı, birden çok monitörde yayarak oynamak isterseniz, 3 GB’lık RAM’e sahip ekran kartlarında RAM’lerin dolmaya başlar. Çözünürlük ve doku kalitesi arttıkça, daha fazla bir hafızaya ihtiyacınız olacak.

Şu anda piyasada bulunan ekran kartlarından, Asus Titan 6GB RAM ile en yüksek hafızaya sahip ekran kartı. Birden fazla monitör veya UltraHD çözünürlükte, RAM miktarının yeterli olacağı bir ekran kartı. Ne kadar hafızaya ihtiyacınız olacağınızı bulmak sizin elinizde. Yüksek çözünürlükte,en iyi doku kalitesinde oyun oynamak istiyorsanız, yüksek bir hafızaya ihtiyacınız olacaktır. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, daha iyi bir performans almak için birden fazla ekran kartı kullanıldığında, kullanılan bellek miktarı iki katına çıkmayacağının bilinmesidir. Fiyat/Performans açısından iki adet ekran kartı kullanmak bazen akıllı bir çözüm olsa da, Örnek olarak, 2GB RAM’e sahip, 2 adet HD7870 ekran kartını Crossfire ile bağladığınızda kullanılabilir RAM miktarı 2GB’ta kalacaktır. Skyrim’de yüklenilen Mod’lar ve doku paketleri sayesinde, 3GB’lık bir hafıza kullanım miktarına ulaşmak çok kolay olabiliyor.

İşlemci hızı ekran kartınızın ne kadar hızlı çalıştığını, saniyede ne kadar fazla bilgiyi işleyebildiğiniz gösteren bir göstergedir. Fakat tek başına bir ekran kartı alımında çok büyük bir öneme sahip değildir. Örnek vermemiz gerekirse, Asus’un R9 280X modelinin çekirdek hızı 1070MHz, HD 7870 modelinin çekirdek hızında 1010MHz. Bu işlemciler arasında %5’lik bir hız farkı olmasına rağmen,  verdikleri performans farklarına baktığımız zaman, %40’larda bir performans farkı görmekteyiz. Bu yüzden işlemci hızının mevcut modeller arasında çok fazla bir önemi olmadığını söyleyelim.

Şu anda ekran kartlarında fark yaratan en büyük özellik, işlemcilerinin sahip olduğu çekirdek sayısı. Nvidia ekran kartları için Cuda Cores, AMD ekran kartlarında ise Streaming Processor Unit olarak adlandırılıyorlar. Ekran kartı işlemcilerinin sahip olduğu bu çekirdekler, alacağınız performansta en büyük rolü üstlenmektedirler. Gene HD 7870 ve R9 280X modellerine bakacak olursak, R9 280X 2048 adet çekirdeğe sahip iken, HD 7870’in 1280 adet çekirdeği bulunmakta. Sahip oldukları çekirdek sayıları günümüzde ekran kartları arasında ki gerçek performans farkını belirleyen en önemli etken.

Dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise darboğaz. Darboğaz ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.||pb||

Kasaya sığacak mı?

Bir başka önemli konu ise ekran kartının sahip olduğu boyutları. Ekran kartları, üreticilerin dizaynlarına göre enlerinde, boylarında veya genişliklerinde farklılık gösterebiliyorlar. Üreticilerin sayfalarından almak istediğiniz ekran kartının boyutlarına bakarak, kasanızın içine satın almadan önce sığıp sığmayacağına bakabilirsiniz.
En son etken, güç kaynağınızın yeterli olup olmadığı. Gene üreticilerin sayfalarında ekran kartlarının yük altında ne kadar enerji isteyeceklerini görebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda bulunan diğer bileşenler ile bir arada olduğunda, ne kadar güç gerektirdiğini kağıt kalem ile hesaplamak istemiyorsanız, internet üzerinde bulunan bir çok otomatik hesaplama sayesinde (Power Supply Calculator) bu işlemi çok daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran kartı markasının bir önemi olmadığını belirtelim. Markalar burada farklarını özel soğutma sistemleri, ters fan çalışma özelliğiyle toz temizleme vb özellikleriyle kendilerini ayrıştırıyorlar. Önceliğinizi, fiyat performans değerleri olarak atamanız sizin uzun vadede avantajınıza olacaktır.

AMD’nin R serisi ekran kartlarının önümüzde ki seneden itibaren Türkiye’de satışa çıkacağı kulağımıza gelen bilgiler doğrultusunda. Örnek kartlar için Asus kullanmamızın nedeni, sahip oldukları DirectCUII soğutucuları oyun oynarken kartların soğuk kalmasını sağlaması ve kolay temizlenebilir olması ise kartın ömrünü arttıracak ayrı bir güzellik.

Görüntülenmeler:
14
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Dosya Konusu · Ekran Kartı