Kategoriler

Gigabyte GeForce GTX680

Ekran kartı yarışları gerçekten çok keyifli başabaş geçiyor. Yarışta herkez birbirine yakın gidiyor ve sonuç resmen fotofinish’le belirleniyor. Tabi konu donanım olunca sonuçlarda benchmark’lar konuşuyor.

ÜÇ FANLI AMA ŞAŞIRTICI DERECEDE SESSİZ

Gigabyte GeForce GTX680 “Windforce” fabrika ayarı hız aşırtmalı olarak geliyor. İşlemci frekansı 1072 MHz, referans değer ise 1006 MHz. Diğer özellikleri NVIDIA’nın referans tasarımıyla aynı. Fakat bu minik fark kendini testlerde gösteriyor. 2GB belleğe sahip kart, 2 DVI, 1 Display Port ve 1 HDMI çıkışına sahip. Yani 3 monitöre kadar bağlantı yapabiliyorsunuz. Gücünü 6+8’lik iki adet konnektörden alıyor. Tüm sistem ihtiyaçları hesaplandığında böyle bir kartı çalıştırmak için en az 550’lik bir güç kaynağı gerekiyor.

Kartın üzerinde bulunan 3 adet fan tüm kartı kaplayan 8mm’lik bakır borularla destekli soğutucuya bakıyor. Bu son derece etkili soğutmanın üzerinde bulunan 3 adet fan insanın aklına ister istemez gürültü olup olmayacağı sorusunu getiriyor. 3 fanın birden çalışması oldukça etkili bir sonuç verdiğinden, kartı çok büyük bir yük altına bile soksanız bu kart sessiz çalışıyor. Gigabyte gerçekten bu konuda çok iyi bir çözüm bulmuş. Üstelik fanlar karta bir genişlik katmıyor. 26 cm uzunluğundaki GTX680, ASUS’un GTX580’ine göre hem daha kısa hem de daha dar. Yani kasada daha az yer kaplıyor. Gelelim peformansa: Test sistemine daha önce uğrayan Zotac GTX680’e göre Gigabyte 3D Mark Pro’da (1920 x 1080, DX11) yaklaşık 100 puan daha yukarıda yer aldı. Bu %3’lük bir fark. Gene Shogun Total War’da 6 FPS daha yukarıya çıktı. İş Crysis2 veya COD: MWF olunca da bu fark çok açılmadı. Yani işlemcideki minik arttırım sonuca da aynı miniklikte yansıyor. Bu kartın asıl gücü bu kadar iyi bir soğutma sistemiyle kartı hız aşırtmada daha çok zorlayabilmenizden geliyor. Bellek hızını daha da yukarılara, 1150 MHz ve üstüne zorladığınızda fark açılıyor. Kart bu zorlamalara göğüs gerebiliyor. Gene de bir kaç FPS için kartın garantisiyle oynamak ne kadar anlamlı onu sizin taktirinize bırakıyorum. Bu kartın daha üstü zaten çift GPU’lu 690 ve bunun da ona yetişmesinin imkanı yok.

Fragtist_GeForce-GTX-680-OC-3

Gigabyte GTX 680, tipik 680 özelliğini burada da yansıtıyor ve özellikle NVIDIA için yapılmış oyunlarda AMD 7970’i geçiyor. Fakat tam tersi durumlarda da altında kalıyor. Ben testi 301.42 sürücü sürümüyle ve 64 bit Windows 7 sürümünde yaptım. Halen NVIDIA’nın yeni sürücülerinde bu farkın kapanacağı ümidini taşıyorum.

SESSİZ KART İSTİYORSANIZ ADAYIMIZ BU

Kartın kutusundan moleks çeviriciler dışında bir şey çıkmaması ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu kadar para verdiken sonra en azından daha fazla kablo veya bir hediye oyun çıkmasını beklerdim. Eğer sıcak havalarda avaz avaz bağırmayan bir ekran kartı istiyorsanız Gigabyte gerçektende taktir edilecek bir performans gösteriyor. Belki 3 monitör’de yüksek çözünülürlükte oyun oynamak isterseniz 2GB size yetmeyebilir ama kartın 4GB’lık versiyonun da piyasaya çıkacağı dedikodularını aldım.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Ekran Kartı · Masaüstü