Kategoriler

Miracast Nedir?

Cep telefonu, tablet, ya da dizüstü bilgisayar gibi cihazların ekranını TV ekranlarına, projeksiyon cihazlarına ve diğer kimi medya yürütücülerine kablosuz olarak yansıtmamızı sağlayan teknolojidir Miracast.

Görüntüyü diğer ekrana yansıtmak için hem gönderen, hem de alan cihazın Miracast desteğinin olması gerekir. Android 4.2+ ve Windows 8.1 işletim sistemlerinin destek sunduğu Miracast, farklı markalarda farklı isimlerle sahip. Örneğin LG cihazlarda “SmartShare”, Samsung cihazlarda “AllShare Cast”, Panasonic cihazlarda “Display Mirroring (Ekran Yansıtma) Sony cihazlarda da “Screen Mirroring (Ekran Yansıtma)” olarak karşımıza çıkıyor; bu da, teknolojinin adını duyurmasını zorlaştırıyor diyebiliriz.

Miracast, 1080p HD video ve 5.1 surround sese kadar veri aktarımı destekler ve iki cihazın birbirine direkt olarak Wi-Fi ile bağlanması sonucu çalışır (bu açıdan da iki cihazın aynı ağa bağlı olmasını gerektiren DLNA’den ayrılır). Şifreli bağlantı kullanan protokolü desteklemeyen cihazlara Miracast adaptörleri takılabilir, böylece o cihazlar Miracast desteğine kavuşur.

Intel Wireless Display 3.5 ile, WiDi’a Miracast desteği de gelmiştir. Bu iki teknolojinin ana rakibi olarak da Apple’ın AirPlay’ini gösterebiliriz.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com