Kategoriler

Modem’le Router Arasındaki Fark Nedir?

Router’a Modem, Modem’e Router diyoruz aslında.

Modem’le Router arasındaki fark nedir?

Internet Servis Sağlayıcı firmalar Internet bağlantısı satarken kampanyalarının yanında “modem” diye routerlar’da vermeye başladılar. Yani günümüzün modemleri router içerisine modem konulmuş Router/Modem ürünleri.

Router, bir çok bilgisayarı aynı ağa bağlamaya yarayan bir kutudur. Eskiden üzerinde sadece kablo girişi bulunan bu ürünler sonradan kablosuz ürünlerin çoğalmasıyla beraber kablosuz bağlantı desteği de vermeye başladılar. Bu “kablosuz router”ların üzerlerinde genelde bir yada iki anten bulunur ve bu sayede kapsama alanları genişler ve sinyal güçleri artar.

Haliyle kablosuz bağlantıdan günümüzde dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, konsollar, televizyonlar gibi bir çok ürün faydalanır.

Router, Yerel Ağ’a ulaşım sağlamasına karşın Internet bağlantısı sağlamaz. Daha doğrusu görev tanımı itibariyle bunu sağlamak zorunda değildir.

Router’ın Internet erişimi sağlaması için bir modem’e bağlı olması gerekir. Bu yüzden bir çok router’ın üzerinde modem’e bağlantı sağlama görevini üstlenen özel bir ethernet yuvası bulunur.
Router, ağa bağlı her bilgisayara bir IP numarası atasa da bu numara yerel ağ için geçerlidir. O ağa bağlı tüm bilgisayarlar Internete modem üzerindeki IP numarasından çıkarlar.

Modem-Router farki

(Resmin kaynağı http://www.tutorialspoint.com/)

Modem, sizin Internete bağlanmanızı sağlar.

İleride teknoloji ne getirir bilemeyiz, o yüzden makalenin güncel kalması açısından modemi telefon hattı veya kablo vb arayüzlerle sınırlamak istemiyoruz. Ama özetle Internet Servis Sağlayıcınızın size verdiği hizmete uyumlu fiziksel arayüz üzerinden Internete bağlanmanızı bu kutucuk sağlar.

Modemlerin birden çok bilgisayarı aynı ağ içerisinde kablolu veya kablosuz olarak birbirine bağlamak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Özetle ürünlerin bağlanma sırası tam olarak şöyledir.

1- PC veya kablosuz aygıtınız
2- Router
3- Modem
4- ISS (Internet Servis Sağlayıcı)
5- Internet

Görüntülenmeler:
16
İlgili etiketler:
· · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Masaüstü · Modem · Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com