Kategoriler

IPS Nedir?

Uzunca bir süredir hayatımızda bulunan IPS ekranlar, özellikle iPad’den sonra çantalarınızda ve ceplerimizde de kendilerine sağlam yer edindiler. Peki IPS nedir? Ne gibi avantajları vardır?

IPS (ya da in-plane switching), TN ( ya da twisted nematic field effect) panelle birlikte en çok bilinen ve bizi en çok ilgilendiren iki ekran panel türünden biridir. TN panelin iki temel noksanlığını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Peki nedir bu noksanlıklar?

İlk olarak TN panelin aksine IPS panelde, ekrana ne açıdan bakarsanız bakın aynı görüntüyü elde edersiniz; herhangi bir görüntü kaybıyla karşılaşmanız olası değildir (178 derecelik görüş açısı sunar bu paneller). İkinci olarak da IPS paneller, renk gösterimi açısından TN panellere göre oldukça iyidir. Fakat bu panellerin TN panellerden bir eksik yönü vardır ki, o da tepki süreleridir; tepki süresi hususunda TN paneller, diğer panellerden üstündür; ki oyuncu monitörlerinin TN panelli olmasının yegâne sebebi de budur.

BAŞKA?
Bunların haricinde, IPS panellerin bir diğer avantajı da şudur: TN panellerin aksine, IPS panellere dokunulduğunda ekranda herhangi bir dalgalanma, iz vs. göremezsiniz. Özellikle dokunmatik ekranlar için elzem bir özelliktir bu.

Tepkime süresi haricinde IPS panelin diğer iki dezavantajı da, TN panellerden daha pahalı olmaları ve daha %15 kadar daha fazla enerji tüketmeleridir.

IPS panellerin, daha düşük tepki sürelerine sahip, daha ucuza maledilebilen ya da daha farklı piksel hizalamasına sahip olan varyasyonları da mevcuttur.

Görüntülenmeler:
57
İlgili Kategoriler
Donanım · Monitör · Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com